Në tregun e hapur rajonal fermeri shqiptar falimenton, pretendon ekspertja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspertja e ekonomisë Teuta Nunaj Kortoçi tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se ndihma që po u jepet fermerëve është me pikatore.

Sipas saj nëse qeveria merr politikën e jashtme të dyerve të hapura që do të thotë ekzistenca e një tregu, duhet të ndërmarrë dhe politikën e mbrojtjes së fermerëve që ai të mund të përballojë tregun.

Nunaj Kortoçi u shpreh se vendet e rajonit janë më të zhvilluara dhe solli në vëmendje se nëse flasim për tregti të lirë që prej vitit 2016 Shqipëria është me minus sa i takon bilancit tregtar. 96 milionë janë importe dhe rreth 30 milionë janë eksporte, pra bëhet fjalë për një hendek.

- Advertisement -

“Fermerin tonë nëse ne nuk e subvencionojmë te nafta, nëse ne nuk e ndihmojmë që ai të organizohet në njësi të mëdha, që të çojë në uljen e kostos, nëse nuk e ndihmojmë në rritjen e cilësisë fermeri ynë do të falimentojë dhe nuk do ta përballojë dot sistemin e tregut,” – deklaroi ekspertja e cila e cilësoi të pambrojtur e të pafuqishëm fermerin shqiptar.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

TË FUNDIT

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×