English

Nga elefantët te kaktusët: Rritet lista e kuqe e specieve në rrezik zhdukje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 45,000 specie janë në rrezik zhdukje – 1,000 më shumë se vitin e kaluar – sipas një organizate ndërkombëtare të ruajtjes.

- Advertisement -

Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) publikoi të enjten Listën e tij të Kuqe të Llojeve të Kërcënuara.

Ai fajëson presionet nga ndryshimet klimatike , speciet pushtuese dhe aktiviteti njerëzor si tregtia e paligjshme dhe zgjerimi infrastrukturor për dërgimin e më shumë specieve në prag të ekzistencës.

Tani në vitin e saj të 60-të, lista jep alarmin për kafshët dhe bimët në rrezik zhdukjeje, por gjithashtu thekson historitë e suksesit të ruajtjes si rrëqebulli iberian .

Lista tani përfshin 163,040 lloje në total, një rritje prej rreth 6,000 nga viti i kaluar. Kaktusët Copiapoa, vendas në shkretëtirën bregdetare Atacama të Kilit, elefanti Bornean dhe hardhuca gjigante Gran Canaria janë ndër speciet e kërcënuara, zbuloi IUCN.

82 për qind e specieve tani janë në rrezik të zhdukjes, një rritje e konsiderueshme nga 55 për qind në vitin 2013, thuhet në raport.

Përditësimi i vitit 2024 gjithashtu thekson elefantin aziatik në Borneo si një specie të rrezikuar. Sipas analizës së IUCN, vlerësohet se vetëm rreth 1000 elefantë të Borneas kanë mbetur në natyrë.

Popullsia është zvogëluar gjatë 75 viteve të fundit, kryesisht për shkak të prerjeve të shumta të pyjeve të Borneos , duke shkatërruar një pjesë të madhe të habitatit të elefantëve.

Konfliktet me njerëzit, humbja e habitatit për shkak të bujqësisë dhe plantacioneve të drurit, minierave dhe zhvillimit të infrastrukturës, gjuetia pa leje, ekspozimi ndaj agrokimikateve dhe përplasjet e automjeteve kërcënojnë gjithashtu speciet, tha IUCN.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?