Nga Moska në Shqipëri nga Serbia, rusja tregon vështirësitë e bllokimit në Rusi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Irina është nga Rusia dhe prej vitesh jeton dhe punon në Shqipëri. Së bashku më djalin e mitur pak ditë më parë udhëtoi në vendlindje për t’u takuar me familjen.

Stresin dhe shqetësimin nuk e fsheh teksa na sqaron mënyrën e vetme që ka për t’u kthyer në Shqipëri, ku ka ndërtuar jetën.

“Mund të kthehemi, nuk na e ka ndaluar kush. Por të gjitha fluturimet për në Europë janë të ndaluara për shkak të mbylljes reciproke të hapësirave ajrore. Askush nuk shkon në Europë më përveç duke i rënë qark, si për shembull nga Kina. Ne do vijmë nga Serbia”, thotë Irina Kotenko.

- Advertisement -

Nga Moska drejt Shqipërisë, udhëtohet vetëm nga Serbia. Pas mbylljes së hapësirës ajrore të vendeve të Europës, përfshirë Shqipërinë. Por nga 3 orë, fluturimi tashmë zgjat 6 orë. Irinia na tregon për miken e saj, e cila duhet të udhëtojë gjatë me autobus drejt Polonisë, për t’u kthyer në Angli.

Si kundërpërgjigje ndaj  BE-së Rusia mbylli hapësirën e saj ajrore për 36 vende, përfshirë dhe Shqipërinë. Pasojat e luftës po i jetojnë kryesisht ata që nuk janë të përfshirë në vendimmarrje

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

TË FUNDIT

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...

“Gzo n’Shkodër”/ Atmosfera e festave mbledh turistët nga e gjithë bota

Atmosfera e festave që ka përfshirë Shkodrën që nga 1 Dhjetori ka tërhequr përreth vehtes edhe turistë të huaj të cilët ndodhen në Shqipëri....


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×