Nis punën komisioni për reformën territoriale, PD: Duhet riparë me themel

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka nisur mesditën e së mërkurës mbledhja e parë e komisionit të posaçëm te reformës administrativo-territoriale.

Komisioni bipartizan drejtohet nga Anila Denaj e PS dhe Dhurata Çupi e PD.

Sipas Denajt, ndarja administrative ka ndihmuar ne rritjen e efiçencës së pushtetit vendor. Për deputeten demokrate, reforma territoriale është një dështim, ndaj duhet riparë me themel me qëllim decenetralizimin e mëtejshëm.

- Advertisement -

“Nuk i mbajtën parasysh dy parakushte në 2014 kur u miratua reforma; që janë moskonsultimi me qytetarët dhe pa konsensusin e opozitës”, tha Çupi.

Në rendin e ditës së mbledhjes së parë është konstituimi i komisionit dhe caktimi i sekretarit.

Për këtë çështje, një ditë më parë grupi parlamentar i PD zhvilloi një mbledhje ku vendosi që gjatë keëtij muaj të evidentojë problematikat që lidhen me ndarjen administrative dhe në fund të korrikut kjo forcë politike të paraqesë propozimet konkrete për hartën e re territoriale.

Për të marrë ekspertizën në këtë fushë PD ka miratuar edhe dy eksperte që janë Agron Haxhimali dhe Roland Bejko.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×