Nju Jorku çlirohet nga “kthetrat” e Airbnb, si qiratë ditore çekuilibruan tregun

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Goditja që Nju Jorku i dha Airbnb-ve është përshkruar nga kompania si një ndalim de facto.

Kufizimet e ashpra, të krijuara për të rikthyer mijëra prona me qira në tregun e banesave në mënyrë që qytetarët të kenë një banesë, do të shqyrtohet nga afër, nga politikanë dhe ekspertë të fushës.

Shumë argumentojnë se rritja eksponenciale e Airbnb – ajo tani vlerësohet në afërsisht 100 miliardë dollarë – është një faktor kyç pas inflacionit në rritje të çmimeve të pronave dhe qirave që po nxit një krizë globale të banesave.

- Advertisement -

Me më shumë se 6 milionë prona në 100,000 qytete të dhëna me qira përmes Airbnb, shumë politikanë kanë filluar të kuptojnë se numri i madh i shtëpive të humbura nga qiratë afatshkurtra të rezervuara në platformat dixhitale është i lidhur pazgjidhshmërisht me krizën e strehimit. Ajo po rrit më tej qiratë tashmë të papërballueshme për njerëzit që jetojnë në qytete dhe në zona turistike me një numër të madh të shtëpive të dyta që jepen me qira.

Perceptimi popullor i Airbnb është i pritësve individualë që kërkojnë të japin me qira një dhomë ose një pronë ndërsa janë larg, duke ofruar strehim të lirë, argëtues dhe fleksibël në shtëpitë e tyre në vend të hoteleve tradicionale dhe B&B-ve. Hulumtimet nga Instituti i Politikave Ekonomike (EPI) me bazë në SHBA, megjithatë, tregojnë se imazhi është jashtëzakonisht i vjetëruar, me rezervime të përqendruara gjithnjë e më shumë në një numër të vogël pronarësh profesionistë që veprojnë si “kompani hoteliere në miniaturë”.

Studimet tregojnë se lejet afatshkurtra përmes Airbnb kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në qiratë, me një raport nga EPI që zbulon se prezantimi dhe zgjerimi i Airbnb në Nju Jork mund të ketë rritur qiratë mesatare me afro 400 dollarë në vit për banorët e qytetit.

Ligji i ri, i njohur si Ligji Lokal 18, pason një betejë gjyqësore me Airbnb, e cila paditi qytetin dy herë, duke i bërë jehonë betejave ligjore me qytete të tjera që përpiqen të frenojnë kompaninë. Në Edinburg, qyteti i dytë më i vizituar nga turistët ndërkombëtarë në Mbretërinë e Bashkuar, këshilli u detyrua të ndryshojë skemën e propozuar të licencimit.

Në të gjithë Evropën, një grumbull ligjesh të ndryshme kombëtare dhe kufizime të ndryshme midis qyteteve pasqyrojnë përpjekjet për të futur shkallë të ndryshme rregullimi. Qytetet si Barcelona dhe Madridi vendosin kufizime më të rënda, ndërsa Londra dhe Praga janë ndër më pak të rregulluara.

Shumë qytete tani vendosin kufizime në numrin e netëve në vit që pronarët mund të japin me qira një pronë, me një kufi 90-ditor në Londër dhe 120 ditë në Paris. Por nëse përputhshmëria nuk monitorohet rreptësisht, pronarët thyejnë rregullat.

Por edhe nëse dominimi i Airbnb frenohet me sukses, a është tepër vonë? Miliona njerëz janë të detyruar të paguajnë qira të papërballueshme. Shkaqet kryesore të krizës globale të strehimit nuk mund të gjenden në listat e Airbnb, por në financimin e banesave, që do të thotë se ajo shihet kryesisht si një aset financiar dhe jo një e mirë sociale.

Kombinuar me pasojat e politikës monetare, nga ndikimi inflacioni i pothuajse 15 viteve të lehtësimit sasior deri te normat e ulëta të interesit që lehtësojnë një bum kredie, e ndjekur nga rritja e normave që shtyn qiratë në rritje, kontrolli i rritjes së Airbnb mund të jetë vetëm pjesë e një debati shumë më të gjerë se si të zgjidhet kriza e strehimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të ruash traditën me fanatizëm, 5 gra ndërtojnë një qendër për produktet artizanale

Në Voskopojë 5 gra kanë ndërtuar një qendër për produktet artizanale. Biznesi ka arritur jo vetëm të sigurojë të ardhura, por dhe të kthehet në një...

“Fluturon” gjeli i detit, fermerët: Kanë shumë shpenzime

Me festat e dhjetorit, vijnë dhe rritjet e çmimeve. Gjeli i detit, produkti që nuk mungon në asnjë tryezë, do të kushtojnë në shtrenjtë...

“Morën 20 mijë € në lokal”, Lala: Babai i Liridonës më tha do dalin krime të mëdha

Gazetarja Klodjana Lala tha në një intervistë për Euronews Albania se Prokuroria e Kosovës duhet të hetojë burimin e pasurisë së Naim Murselit, njeriu...

TË FUNDIT

Të ruash traditën me fanatizëm, 5 gra ndërtojnë një qendër për produktet artizanale

Në Voskopojë 5 gra kanë ndërtuar një qendër për produktet artizanale. Biznesi ka arritur jo vetëm të sigurojë të ardhura, por dhe të kthehet në një...

“Fluturon” gjeli i detit, fermerët: Kanë shumë shpenzime

Me festat e dhjetorit, vijnë dhe rritjet e çmimeve. Gjeli i detit, produkti që nuk mungon në asnjë tryezë, do të kushtojnë në shtrenjtë...

“Morën 20 mijë € në lokal”, Lala: Babai i Liridonës më tha do dalin krime të mëdha

Gazetarja Klodjana Lala tha në një intervistë për Euronews Albania se Prokuroria e Kosovës duhet të hetojë burimin e pasurisë së Naim Murselit, njeriu...

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×