‘Nomadët digjitalë’, 1 vit pa taksa-Komisioni miraton ndryshimet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese miratoi ndryshimet në ligjin e start up-eve, mes të cilave edhe mos pagimin e taksave për 1 vit për individët që punojnë kudo dhe përdorin teknologjinë e informacionit. 

Shtetasit e huaj që punojnë në vende të ndryshme, jo në një zyrë apo seli të regjistruar dhe punojnë kryesisht në distancë ose në lëvizje, për një vit kanë të drejtë të mos paguajnë taksa në Shqipëri.

Ndryshimet në ligjin për zhvillimin e bizneseve parashikojnë që ata që njihen ndryshe si nomadë digjitalë të mos jenë taksapagues për 1 vit. 

- Advertisement -

Gjatë diskutimeve në komisionin e veprimtarisë prodhuese, deputeti demokrat, Helidon Bushati tha se kjo skemë mund të sjell nxitjen e mashtrimit nga individ që do të zgjedhin të aplikojnë si nomadë digjital. Por ministrja e shtetit për mbrojtjen e sipërmarrjes, Edona Bilali deklaroi se aplikuesit do kalojnë një filtër të pastërtisë së figurës.

“Keni parashikuar ju parandalimin që nomadët fiskalë dhe lehtësirat fiskale duke mos i trajtuar si rezident tatimorë në territorin shqiptar, të shërbejnë për skema siç janë ato skemat që po aplikohen sot ose që janë aplikuar deri para disa muajsh të mashtrimeve financiare online duke i shitur ato si risi teknologjike,” – tha Bushati.

Po ashtu, parashikohet ngritja e një agjencie të dedikuar mbi start up-et e cila është Agjencia Shtetërore për Mbështetjen dhe Zhvillimin e Startup-eve.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×