Orientimi politik i Sllovakisë, analistët: S’do ndryshojë drejtimin ndërkombëtar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një parti populiste që planifikon t’i japë fund ndihmës në Ukrainë dhe që është kritike për BE-në dhe NATO-n fitoi zgjedhjet parlamentare në Sllovaki, sipas rezultateve të publikuara të dielën.

“Sllovakia dhe populli i saj kanë probleme më të mëdha se Ukraina. Kaq mund të them për momentin. Ne besojmë se Ukraina është një tragjedi për këdo dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi bashkë me BE-në që të nisim sa më parë negociatat e paqes,” – u shpreh Robert Fico, ish-kryeministër i Sllovakisë.

Presidentja Zuzana Çaputova deklaroi të dielën se do ta ngarkojë Fico me detyrën e formimit të qeverisë.

- Advertisement -

“Cilado që të jetë përbërja e qeverisë së re, ajo nuk do të ketë shumicën kushtetuese. Fico nuk do mund të ndryshojë kushtetutën dhe as institucionet ashtu siç do të dëshironte,” – tha analistja politike Sona Szomolanyi.

“Bashkimi Evropian nuk do të na lejojë të marrim ndonjë drejtim ekstrem. Mendoj se orientimi ndërkombëtar i vendit do të mbetet njësoj,” – u shpreh Martin Turiak, një banor i Bratislavës.

Sipas analistëve, qeveria e Fico mund ta ndryshojë rrënjësisht politikën e jashtme të Sllovakisë, duke e bërë të ngjashme me Hungarinë e Viktor Orban.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erdogani akuzon Perëndimin për “barbarizëm” dhe islamofobi në luftën në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, përdori një fjalim për të drejtat e njeriut të shtunën për ta akuzuar Perëndimin për “barbarizëm” në qëndrimet...

Dorëheqja e ministrit të emigracionit në Britani, Krashi: Donte një ligj më ekstrem

Qeveria konservatore e Britanisë është gjendur në vështirësi pasi ministri i saj për Emigracionin dha dorëheqjen lidhur me ligjin që ka të bëjë me...

“Super aplikacioni” – Si Rusia do menaxhojë dhe kontrollojë gjithçka në internet

Do të mund t’i paguani taksat. Do të mund të shpërndani, pëlqeni, të ndërhyni në video. Do të mund të regjistroni fëmijën tuaj në...

TË FUNDIT

Erdogani akuzon Perëndimin për “barbarizëm” dhe islamofobi në luftën në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, përdori një fjalim për të drejtat e njeriut të shtunën për ta akuzuar Perëndimin për “barbarizëm” në qëndrimet...

Dorëheqja e ministrit të emigracionit në Britani, Krashi: Donte një ligj më ekstrem

Qeveria konservatore e Britanisë është gjendur në vështirësi pasi ministri i saj për Emigracionin dha dorëheqjen lidhur me ligjin që ka të bëjë me...

“Super aplikacioni” – Si Rusia do menaxhojë dhe kontrollojë gjithçka në internet

Do të mund t’i paguani taksat. Do të mund të shpërndani, pëlqeni, të ndërhyni në video. Do të mund të regjistroni fëmijën tuaj në...

Harta e re gjyqësore kosto për qytetarët e Korçës. Shella: Zvarrit në kohë proceset 

Me implementimin e hartës së re gjyqësore, Gjykata e Apelit të Korçës u shkri në gjykatat e rretheve të tjera e dosjet u transferuan...

Djali i Biden: Republikanët po përpiqen të më vrasin për të lënduar babain tim

Hunter Biden, djali i presidentit të SHBA-së, Joseph Biden, pretendon se kritikët republikanë të babait të tij "po përpiqen të shkatërrojnë presidencën" me sulme...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×