English

Orjola Pampuri: Nuk mund të amnistosh para që nuk u dihet origjina

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputetja e PD-së Orjola Pampuri, e bindur, tha se forca e saj politike është kundër amnistisë fiskale.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania, Pampuri u shpreh se nuk mund të amnistosh para që nuk dihet se nga kanë ardhur.

“Ne jemi kundër amnistisë fiskale. Ka pasur një qëndrim të PD për këtë nismë. Nuk mund të amnistosh para që nuk i dihet origjina. Shqipëria nuk mund të bëjë hapa para, kur ne jemi në luftën kundër korrupsionit. Sipas saj, paraja e pisët në Shqipëri nuk e ndihmon një vend të zhvillohet”- tha Pampuri.

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Yan Sun së fundmi deklaroi se Shqipëria nuk është ende gati për të bërë amnistinë fiskale.

Gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Tiranë me ministren e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj dhe guvernatorin e Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, Sun u shpreh se projektligji mund të konsiderohet si një dëmtim për moralin tatimor.

Sipas saj, qeveria duhet të ndryshojë projektligjin e amnistisë në një program të vetëdeklarimit vullnetar.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?