Osmani: Në takimin me Blinken nuk u përmend çështja e ‘Ballkanit të Hapur’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka deklaruar se në takimin e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, nuk është përmendur fare çështja e nismës “Ballkani i Hapur”.

“Sa i përket çështjes së Ballkanit të Hapur në qoftë se i referohemi takimit me sekretarin Blinken fare nuk është shtruar. Pra, as nuk është përmendur në asnjë moment gjatë takimit tonë”, u shpreh ajo në një konferencë për mediat, ku është i pranishëm edhe kryeministri Albin Kurti.

Osmani nënvizoi se në takimin me Blinken është diskutuar çështja e Manastirit të Deçanit.

- Advertisement -

“Kurse sa i përket çështjes së Manastirit të Deçanit është shtruar në kontekstin që gjithnjë e keni dëgjuar edhe më herë nga ana e palës amerikane,  në kontekstin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese. Pra, ‘Ballkani i Hapur’ fare nuk është përmendur kurse Manastiri i Deçanit është përmendur në kuadër të vendimit që ka marrë Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës”, tha Osmani.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...

Qeveria shkrin Akademinë e Studimeve Albanologjike, Kushi: Është e paakredituar

Qeveria shqiptare ka vendosur të shkrijë Akademinë e Studimeve Albanalogjike. Ministria e Arsimit, Evis Kushi, bëri publik vendimin në përfundim të mbledhjes së qeverisë dhe...

TË FUNDIT

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...

Qeveria shkrin Akademinë e Studimeve Albanologjike, Kushi: Është e paakredituar

Qeveria shqiptare ka vendosur të shkrijë Akademinë e Studimeve Albanalogjike. Ministria e Arsimit, Evis Kushi, bëri publik vendimin në përfundim të mbledhjes së qeverisë dhe...

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×