Papa Françesku: Në emër të Zotit, jepini fund çmendurisë së luftës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kërkoj në emër të Zotit që t’i jepet fund çmendurisë mizore të luftës, është apeli që bën Papa Françesku në librin ”Ju kërkoj në emër të Zotit”.

“Dhjetë lutje për një të ardhme shprese. Këmbëngulja e tij mes nesh është dështimi i vërtetë i politikës”, shkruan ”La Stampa” për librin e Papës.

“Nuk ka asnjë rast në të cilin një luftë mund të konsiderohet e drejtë. Nuk ka kurrë vend për barbarizëm lufte”, shkruan Papa në këtë libër.

- Advertisement -

“Ekzistenca e armëve bërthamore dhe atomike rrezikon mbijetesën e jetës njerëzore në Tokë”, shton ai.

Papa Françesku tregon edhe rrugën e zgjidhjes kur thekson se ”duhet dialog, negociata, dëgjim, aftësi diplomatike, kreativitet dhe një politikë largpamëse, e aftë për të ndërtuar një sistem bashkëjetese që nuk bazohet në fuqinë e armëve”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

TË FUNDIT

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×