Parashikohet rritje e çmimeve të hoteleve në vitin 2023

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një raport i fundit nga American Express Global Business Travel ka zbuluar se çmimet e hoteleve do të rriten gjatë vitit të ardhshëm, me qytetet evropiane që do të përjetojnë rritjet më të mëdha.

Ndërkohë, Raporti i Çmimeve të Hoteleve 2023 i Kompanisë së Menaxhimit të Udhëtimit (TMC) theksoi se hotelet përballen me shumë çështje që do të rrisin çmimet, duke përfshirë mungesat e stafit, trajtimin e kërkesës së ulët dhe inflacionit në rritje, raporton SchengenVisaInfo.com .

Sipas American Express GBT, çmimet e hoteleve janë rritur ndjeshëm këtë vit, veçanërisht në destinacionet që hoqën kufizimet e tyre të udhëtimit në fillim të vitit 2022, gjë që çoi gjithashtu në një fluks vizitorësh kryesisht për argëtim.

- Advertisement -

Për më tepër, parashikimi i TMC thotë se rajoni i BE-së dhe i Amerikës do të përjetojnë rritjet më të mëdha të tarifave të hoteleve gjatë vitit 2023, krahasuar me qytetet në Azi Paqësor, të cilat do të kenë një rritje më të ulët.

Ndër destinacionet që do të pësojnë rritje më të lartë çmimi në vitin 2023 janë këto:

  • Paris +10 për qind,
  • Stokholm +9 për qind
  • Dublini +8.5 për qind

Ndërsa Londra, e cila arriti një normë rekord të rritjes së çmimeve të hoteleve gjatë kësaj vere, pritet sërish të rrisë çmimet e hoteleve me 6.2 për qind vitin e ardhshëm. Në të njëjtën kohë, Amsterdami dhe Frankfurti do të shohin gjithashtu një rritje prej 7.5 për qind në çmimet e hoteleve në 2023.

Megjithatë, rritjet më të mëdha që do të ndihen jashtë BE-së janë në qytete si Nju Jorku me +8,2 për qind, Sao Paulo me +7,7 për qind, San Francisko me +7,3 për qind dhe Dubai me shtatë për qind.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...

TË FUNDIT

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...

Policia identifikon autorët e 9 zjarrvënieve në Fier, 5 në pranga

Policia ka identifikuar autorët e 9 zjarrvënieve ditën e djeshme në qarkun Fier, ndërkohë që 5 prej tyre kanë rënë në pranga. Si rezultat i...

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×