Partia hungareze në pushtet mbështet hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia qeverisëse Fidesz e kryeministrit hungarez Viktor Orban do të mbështesë ratifikimin e hyrjes së Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Lajmi u bë me dije dje nga grupi parlamentar i kësaj partie, i cili kontrollon pak më shumë se dy të tretat e vendeve në parlamentin hungarez.

Deputetët hungarezë nisën procesin e ratifikimit për hyrjen e vendeve skandinave në NATO pas disa muajsh vonesë, raportoi Reuters.

- Advertisement -

Një vendim i tillë erdhi pasi presidenti hungarez Katalin Novak dhe një zyrtar i qeverisë u bënë thirrje deputetëve që të mbështesin propozimet për anëtarësimin e dy vendeve në NATO sa më shpejt të jetë e mundur.

Hungaria dhe Turqia janë të vetmet vende anëtare të NATO-s që ende nuk kanë ratifikuar kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në Aleancë. Dy vendet skandinave aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO vitin e kaluar, pas sulmit rus ndaj Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

TË FUNDIT

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×