Pas 3 ditësh luftime, hyn në fuqi armëpushimi mes Izraelit dhe Palestinës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbrëmjen e së dielës, hyri në fuqi një armëpushim mes Izraelit dhe militantëve palestinezë, pas 3 ditësh luftime në rripin e Gazës.

Njoftimi për arritjen e armëpushimit u bë në deklarata të veçanta nga Xhihadi Islamik dhe më pas nga Izraeli, të cilët falënderuan Egjiptin për ndërmjetësimin, shkruan BBC.

Të paktën 44 persona kanë vdekur në luftimet më të rënda që prej një konflikti 11-ditor në maj të vitit 2021.

- Advertisement -

Udhëheqësit e SHBA dhe Kombeve të Bashkuara u kërkuan të dyja palëve të vazhdojnë të respektojnë armëpushimin.

Në një deklaratë, presidenti amerikan Joe Biden vlerësoi arritjen e armëpushimit dhe u bëri thirrje të gjitha palëve ta zbatojnë plotësisht dhe të sigurojnë kalimin e ndihmave humanitare në Gaza.

Sulmet e ushtrisë së Izraelit kishin nën shënjestër grupin militant Xhihadi Islamik, në përgjigje të një “kërcënimi të afërt” pas arrestimit të një tjetër anëtari të lartë në Bregun Perëndimor.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

TË FUNDIT

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

Rrezikojnë përditë jetën! Banorët në unazën jugore të Elbasanit ngrihen në protestë

Unaza jugore e Elbasani që është njëkohësisht segmenti kyç që bën kalimin në drejtim të juglindjes së Shqipërisë është bllokuar nga banorë të zonës. Bllokimi...

Shpërndante kokainë në Tiranë, arrestohet Erald Shullazi

Policia e Tiranës ka arrestuar një të ri në kuadër të operacionit të koduar “Collaboration”, pasi ky i fundit akuzohet se shpërndante kokainë në...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×