PD e përçarë edhe për seancën e betimit të presidentit të ri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nesër pritet të zhvillohet ceremonia solemne e betimit të presidentit të ri, Bajram Begaj në Parlament.

Edhe në këtë rast, Partia Demokratike vijon të mbetet e përçarë dhe të ketë qëndrime të ndryshme.

Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se grupi i deputeteve që janë pro kryetarit Sali Berisha, nuk do të marrin pjesë në seancë, pasi zgjedhjen e Begajt e cilesojnë si anti-kushtetuese.

- Advertisement -

Ndërkohë, grupi tjetër i deputetëve demokratë konfirmuan se nuk kanë vendin për të bojkotuar këtë seancë.

Enkelejd Alibeaj tha se grupi i deputetëve do të shkojë nesër në seancën ku do të betohet Begaj, pasi respektojnë institucionet dhe Kushtetutën.

“Ne do marrim pjesë në seancën e nesërme në Kuvend. Seanca e nesërme eshte e parashikuar nga Kushtetuta. Qëndrimin tonë për z. Begaj e kemi mbajtur dhe është i qartë. Ai përfaqeson zgjedhjen e njëanshme të mazhorances dhe nuk perfaqëson gjysmën e shqiptarëve.

Por ka një ndryshim midis individit Bajram Begaj dhe Presidencës së Republikës si institucion. Kemi respektuar e do të respektojmë Kushtetutën dhe institucionet e jo individët. Jemi shumë të qartë në këtë pozicion. Edhe në 2017 kur z. Meta u zgjodh president, PD atëherë nuk mori pjesë në votim, por mori pjesë në ceremoninë e betimit”, u shpreh ai.

Baram Begaj u zgjodh President i Republikës në seancën e 4 qershorit në Parlament, ku 83 deputetë morën pjesë në votim.

Begaj u zgjodh me 78 vota pro, teksa 4 deputetë votuan kundër dhe pati një abstenim.

Prej tyre, 74 ishin deputetë të Partisë Socialiste, 8 të opozitës përkatësisht Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe Partisë Për Drejtësi Integrim dhe Unitet si dhe 3 nga Partia Social Demokrate

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

TË FUNDIT

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

Mesazhet në Kongresin e PS për 21 janarin, Klosi: Kam qenë në bulevard, secili…

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi tha në emisionin Review në Euronews Albania se 21 janari është një ngjarje që ka shenjuar PS. Ai...

Mesazhet për drejtësinë, Klosi: Goditje vetëm nga krahu jonë, duhet dhe krahu tjetër

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Blendi Klosi, ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review, në Euronews Albania, ku komentoi mesazhet për drejtësinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×