Pedagogët protestë para parlamentit: Çfarë arsimi mund të zhvillohet me buxhet 3%?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedagogët janë rikthyer sërish në protestë për mosrealizimin e 9 kërkesave për arsimin e lartë.

Këtë të enjte ata ishin para Parlamentit, në ditën kur diskutohet buxheti i vitit 2023.

“Çfarë arsimi mund të zhvillosh kur ti e ke 3% dhe ka 10 vjet që ke premtuar që do ta bëjë 10%. Ka mbetur gjithnjë nën 3%, kështu që nuk pritet as zhvillimi i arsimit të lartë, as arsimi parauniversitar, as fillor me këtë trajtim financiar mizerabël. Duhet vlerësuar jo vetëm buxheti nga i cili akordohet për institucionet e arsimit të lartë për departamenete e fakultetet, por edhe mënyra se si shpenzohet ky buxhet”, u shpreh kryetari i Sindikatës së Punonjësve të Universiteteve Sandër Kovaçi.

- Advertisement -

Vendimi i Ministrisë së Arsimit për krijimin e Institucioneve të Arsimit të Lartë Publike të Pavarura, nuk është pritur mirë nga pedagogët.

“Me anë të kësaj vendimarrje e thellon situatën e agravuar ekonomike të universiteteve publike, i jep më pak detyrime shtetit në bazë të saj që të financoj universitetin”, theksoi Kovaçi.

Një ligj që është bërë pa pyetur fare stafet akademike, pa pasur fare në konsideratë kushtet e arsimit në Shqipëri. Ky është një dëm i madh që godet në mënyrë indirekte e në mënyrë fatale arsimin publik”, tha pedagogu Lush Susaj.

Ata paralajmërojnë protesta të tjera në vijim deri në bojkot të sezonit të provimeve nëse kërkesat e tyre nuk realizohen.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Vrasje e shpërthime me tritol, detaje për të shumëkërkuarin Bitri që arrestua sot

Eljo (Ervis) Bitri, 35-vjeç lindur dhe banues në Gostimë të Elbasanit është në listën e 14 personave të shpallur në kërkim nga SPAK në...

TË FUNDIT

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Vrasje e shpërthime me tritol, detaje për të shumëkërkuarin Bitri që arrestua sot

Eljo (Ervis) Bitri, 35-vjeç lindur dhe banues në Gostimë të Elbasanit është në listën e 14 personave të shpallur në kërkim nga SPAK në...

Çfarë zbuloi hetimi i prokurorisë për sulmin kibernetik? Gazetari jep detajet

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati ka dhënë detaje në lidhje me hetimin e prokurorisë për sulmin kibernetik ndaj sistemeve digjitale të vendit tonë. Ferhati...

Prençi tregon detaje për protestën, thirrja për Policinë e Shtetit

Ish-drejtuesi i lartë i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se për protestën e 6 dhjetorit do...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×