Peleshi për përmbytjet: Situata drejt përmirësimit në Shkodër dhe Lezhë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi deklaroi se përmbytjet vijojnë të mbeten problematike në qarqet Shkodër dhe Lezhë, por theksoi se situata është drejt përmirësimit.

Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së qeverisë, Peleshi u shpreh se po monitorohet situata në jug, pasi në këtë zonë, pritet të ketë reshje shiu me intensitet të lartë.

“Kanë vazhduar reshjet, ndonëse jo me intensitetin e para 2-3 ditëve, me një intensitet mesatar në pjesën veriore. Kjo ka bërë që problematika e përmbytjeve të jetë ende prezente, ndonëse uji është tërhequr dhe pothuajse 3/4 e sipërfaqes është liruar, por vazhdojmë të kemi akoma sipërfaqe nën ujë. Dy qarqet më të prekura, Shkodra dhe Lezha. Në Bashkinë e Shkodrës janë evakuuar 22 familje me 83 persona.

- Advertisement -

Nuk ka asnjë banesë me prezencë uji. Sipërfaqja e përmbytur është 1,305 hektarë, por uji vazhdon të largohet. Në Bashkinë e Lezhës ka 4 banesa me prezencë uji dhe një sipërfaqe të përmbytur rreth 1,300 hektarë. Po monitorojmë situatën edhe në jug, në Lumin Vjosë. Kemi një zhvendosje drejt jugut të reshjeve me instensitet. Pritet të ketë prurje të larta në Shushicë dhe Lumin e Drinos”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×