Përfaqësuesi i biznesit tregon sektorin ku janë 25 mijë vende të lira pune

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edvin Prençi, përfaqësues i biznesit thotë se emigrimi i punonjësve po i vë bizneset në vështirësi të mëdha, duke i detyruar t’i drejtohen vendeve të treta për të importuar punonjës.

Në emisionin Now në Euronews Albana, Prençi u shpreh se importimi i këtyre punonjëse ka kostot e veta për biznesin që lidhet, se pari me integrimin e tyre social.

Sipas tij vetëm në biznesin e manifakturës së veshjeve dhe këpucëve janë 25 mijë vende të lira pune.

- Advertisement -

“Vetëm në sektorin tonë, në manifakturën e veshjeve dhe këpucës janë 25 mijë vendet të lira dhe kjo është një gjë shumë e rrezikshme për ne si biznes. Kemi 70 mijë njerëz që mbahen me asistencë sociale ndërkohë që ata mund të integrohen në sistemin e punës për të përmirësuar edhe cilësinë e jetesës”, tha Prençi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Vijon kontrolli i zonave të pyllëzuara, në terrene të vështira malore, kundër kultivimit të bimëve narkotike cannabis sativa. Finalizohet faza e 13-të e megaoperacionit policor...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...

TË FUNDIT

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Vijon kontrolli i zonave të pyllëzuara, në terrene të vështira malore, kundër kultivimit të bimëve narkotike cannabis sativa. Finalizohet faza e 13-të e megaoperacionit policor...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...

Pacientja: Botoks-i më ka lehtësuar dhimbjen e migrenës, kam bërë dhe tek sqetullat

Një nga pacientet që ka aplikuar botoks-in foli për mikrofonin e Euroneës Albania, ku tregoi dhe ndërhyrjet. Ajo u shpreh se aplikimi i botoks-it i...

“Lash Karaibet dhe Portugalinë për Vlorën”, italiania tregon pse qëndroi në Shqipëri

Tereza Guzzardi është një sipërmarrëse italiane e cila ka zgjedhur të jetojë në Shqipëri. Në një intervistë për “Good Morning Albanians” ajo ka treguar se...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×