Përfundon provimi i parë i Maturës, as kamerat nuk e ndalojnë daljen e tezës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është mbajtur këtë të enjte provimi i parë i Maturës Shtetërore, ku 30 mijë nxënës iu nënshrtruan testimit të njohurive për gjuhën e huaj.

Por ajo që ra në sy si çdo vit, ishte dalja e tezës së provimit 30 minuta pas nisjes së testimit.

Pavarësisht vendosjes së kamerave dhe rritjes së mbikqyrjes nga ana e administratorëve, kjo nuk i ka ndaluar nxënësit të nxjerrin telefonin dhe të publikojnë në rrjet tezës e provimit.

- Advertisement -

“Janë hartuar teza të veçanta për t’iu përshtatur nevojave të maturantëve. Këtë vit risi kanë qenë kamerat e sigurisë dhe një mbikqyrje e lartë e administratorëve dhe mësuesve për sa i takon sigursë dhe ecurisë së një provimi sa më të mbarë. Kjo gjë nuk i ka ndalur maturantët që të fshehin telefonat dhe pas 30 minutave nga nisja e provimit të dalë dhe teza varianti i parë. Pas disa minutash ka dalë dhe varianti i dytë dhe përgjigjet e sakta”, tha gazetarja e Euroneës Ornela Budlla.

Pas provimit të gjuhës së huaj, maturantët do t’i nënshtrohen më datën 7 provimit të gjuhës shqipe, matematikës më 13 Qershor dhe provimit të lëndës më zgjedhje më 19 qershor.

Provimet do të zhvillohen në korridoret e shkollave apo në palestra dhe i gjithë testimi do të monitorohet me kamera për të eliminuar kopjimet apo dhe përdorimin e telefonave gjatë testit. Për administrimin e provimeve janë angazhuar mbi 7800 mësues.

Varianti B i tezës:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PDK-së sulmon Lajçak e Borrell: Heshtën para Kosovës!

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se Miroslav Lajçak dhe Joseph Borrell heshtën para Kosovës. Ai...

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

TË FUNDIT

Deputeti i PDK-së sulmon Lajçak e Borrell: Heshtën para Kosovës!

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se Miroslav Lajçak dhe Joseph Borrell heshtën para Kosovës. Ai...

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

Një film nga Beyonce, filmi i bazuar në turneun e saj botëror

Këngëtarja Beyonce ka njoftuar realizimin e një projekti kinematografik. Filmi do të sjellë prapaskenat e turneut të saj më të suksesshëm të titulluar Rilindja. Turneu...

Enver Hoxhaj sulmon Vuçiç: Ka biografi paramilitari!

Enver Hoxhaj, deputet i PDK dhe ish-ministër i Jashtëm i Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se Aleksandër Vuçiç ka qenë i...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×