English

Përkujtohet baba Sherif Canometaj/ Bektashinjtë i japin dekoratën “Nderi Elbasanit”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Selitë Kryegjyshatës Botërore Bektashiane u mbajt një aktivitet i moderuar nga aktori i mirënjohur Bujar Asqeriu i iniciuar nga kryegjyshi botëror shenjtëria a tij Dede Edmond Brahimajt, për të nderuar Baba Sherif Canometaj me rastin e 30 vjetorit te kalimit nga jeta, dhe marrjen e dekoratës nderi i qarkut të Elbasanit.

- Advertisement -

Baba Sherif Canometaj ka dhënë një kontribut të rëndësishëm për bektashizmin në trevën e Elbasanit dhe më gjerë.

Aktiviteti u përshëndet nga këngë bektashiane, performuar nga këngëtari Medi Zena.

Baba Sherifi ka shumë vlerësime nga populli i trevave të Tepelenës, Gjirokastrës, Skraparit, Martaneshit, Përmetit, Mallakastrës, Elbasanit dhe Korçës. Në periudhën, 1967-1990, ai mbajti gjallë besimin bektashian duke përdorur shtëpinë e vet si teqe.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×