English

Përkujtohet Jup Kastrati, 100-vjetori i lindjes së gjuhëtarit e akademikut të njohur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pranë Qendrës Kombëtare të Librit u organizua takimi përkujtimor për 100-vjetorin e lindjes se studiuësit dhe akademikut të shquar Jup Kastrati.

- Advertisement -

Profesor Doktor Jup Kastrati ishte një ndër studiuesit më të njohur në fushën e albanologjisë brenda dhe jashtë Shqipërisë. Mjeshtër i Madh i Punës, Qytetar Nderi i Shkodrës, Jup Kastrati ka dhënë një kontribut të çmuar në fushën e historisë së albanologjisë, si dhe në botime dhe në monografi të figurave të shquara të letrave shqipe.

I udhëhequr nga misioni i tij, të cilin e përmbushi më së miri, Kastrati na trashëgoi rreth 40 vepra shkencore, 1000 artikuj e studime, që zënë rreth 20 mijë faqe të botuara në periodikët publicistikë dhe shkencorë dhe 5 mijë faqe epistolar, me shkrimtarë e dijetarë vendas e të huaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?