English

Përse Britania dhe SHBA goditën grupin Houthi? Eksperti zbulon planin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti Dritan Goxhaj ishte këtë të premte në Euronews Albania për të folur për konfliktin që duket se po  zhvillohet në Jemen.

- Advertisement -

Forcat amerikane dhe aleatët e saj goditën më shumë se 60 objektiva në 16 lokacione të përdorura nga rebelët Houthi në Jemen.

Sipas Dritan Goxhaj  në këtë zonë nuk bëhet fjalë për një luftë aq tëmadhesa kjo e fundit të ndikojë edhe te Irani, pasi një luftë e tillë sipas ekspertit do të kërkonte më shumë trupa ushtarak dhe do të kishte shumë kosto ekonomike.

“Për sa kohë luftën e zhvillon jashtë territorit tënd, ti nuk pëson ndonjë dëm. Kështu Irani po e përdor këtë luftë. Ne nuk mund të themi që po dëmtohet. Nuk është një luftë aq e madhe. Nuk është si lufta në Rusi, ku harxhimi i mjeteve ushtarake është i sasive të mëdha dhe kjo sjell harxhime të mëdha  ekonomike e ushtarake nga të dyja palët.

Kryesisht Jemeni, Huthët kanë goditur me drone ku më i shtrenjti i tyre kushton 20 mijë dollarë, kurse një nga raketat që kanë lëshuar dje shtetet e e bashkuara të Amerikës është 500 mijë dollarë.

Po të bëjmë këtë krahasim ekonomik, themi se të humburit janë këta. Një aeroplan mbajtës ose një luftë-anije nuk mund të mbajë më shumë se  14 raketa të tilla. Lufta ka treguar se në rast se nuk futet ushtari t’i nuk hyn ushtari, nuk mund ta kontrollosh territorin. Ti mund të godasësh 1 ose 2 objektiva por nuk mund ta ndalosh kalimin e anijeve.

Që të bëjë një koalicion për t’u futur me forca ushtarake në Jemen, për të bllokuar bregdetin, nga i cili bëhen goditjet, të paktën Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe këtij koalicioni i duhen 16000 forca ushtarake për t’i mbajtur. që nuk i ka dhe as nuk ka menduar t’i mbledh. Ndaj them se nga të dyja palët, po përdoret për një “show” por nuk do të  sjellë ndryshim të situatës në terren”,-tha Dritan  Goxhaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×