English

Piastri nuk ka iluzione, titulli në F1 është diçka shumë e vështirë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Oscar Piastri e pranon se nuk e mendon një karrierë të suksesshme në Formula 1 pavarësisht viteve positive në rininë e hershme. Piastri fitoi tituj rradhazi në Formula Renault, Formula 3, dhe Formula 2. Si debutues ai fitoi garën e Sprintit në Formula 1 duke u nisur në pole position.

- Advertisement -

Gjithashtu u ngjit dy herë në podium përfshi Cmimin e Madh të Japonisë. E megjithatë ai nuk është i kënaqur dhe nuk i konsideron këto si suksese. Ka shumë për të mësuar dhe mgjs ka shenja progresi në vitin 2024, përsëri shfaqet momente ku mungesa e eksperiencës vihet re.

Që Piastri të marrë rezultatet e duhura, makina duhet të jetë në gjëndje optimale. Prej startit të botërorit në vitin 1950, 776 pilotë kanë zbritur në pistë. 113 prej tyre kanë fituar të paktën një garë por vetëm 34 janë shpallur kampionë të Botës.

Mbërritja në F1 është një ëndërr por shanset që një pilot të mos shpallet kampion janë pothuajse 95%. Në këto kushte Piastri po përpiqet të përmirësohet aty ku mundet. Për të qënë gati në momentin e duhur për luftën për titull.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?