Pirja e duhanit tek të miturit, dyfishohet numri nga viti 2015 në 2020

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vitet e fundit është shtuar konsumi i cigares tek të miturit në vendin tonë, sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, (OBSH), ku grupmosha 13-15 vjeç mbetet problematike.

Shihet një tendencë gjithnjë e në në rritje te përdorueset gra sa i përket duhanpirjes, madje edhe në mosha të vogla.

Emisioni “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, ka publikuar statistikat për periudhën 2015-2020, ku shihet se ka një dyshifim të të miturve që konsumojnë duhanin, si tek vajzat ashtu edhe tek djemtë.

- Advertisement -

Gjithashtu, edhe numri i të miturve që konsumojnë cigare elektronike është dyfishuar, për të njëjtën periudhë.

Për shkak të përdorimit të cigareve për një kohë të gjatë, shifrat mbeten alarmante sa i përket vdekshmërisë nga duhanpirja. Në Shqipëri, çdo vit vdesin 4,500 persona nga sëmundje që shkakton duhanpirja

Qarqet me numrin më të madh të duhanpirësve të moshës 15-49 vjeç janë Vlora me 45%, ndjekur nga Tirana dhe Berati me 42%.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

TË FUNDIT

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

Vuçiç kërkon ndihmën e Erdogan, i bën thirrje të ruaj stabilitetin në Ballkan

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Taip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë për të stabilizuar...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×