Plehrat po shkatërrojnë lumin Shkumbin, specialistët japin alarmin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkumbini nis në malin e Valamares në afërsi të Pogradecit dhe pasi përshkon një luginë 181 km të gjatë, përfundon në detin Adriatik me grykëderdhje në një nga plazhet më të bukur të vendit, Plazhin e Vilë-Bashtovës, por në rrjedhën e tij merr me vete mbeturina në masë.

“Lumi Shkumbin është një nga lumenjtë më të ndotur në vend dhe shkak kryesor i kësaj  janë shkarkimet e ujërave të zeza. Dhe mbeturinat e hedhura vend e pa vend. Gjendja paraqitet mjaft e rëndë për shkak se ujërat e lumit Shkumbin përdoren edhe për vaditjen e tokave bujqësore.”- thotë ambientalisti Ahmet Mehmeti.

Dhe në kushtet kur Shkumbini cilësohet si një lumë i sëmurë, te pretendosh për të shijuar bukuritë e tij, është një luks i madh. Hedhja e plehrave pa kriter në shtatin e lumit ka bërë që specialistët të japin alarmin për nivelin e lartë të ndotjes.

- Advertisement -

Në lumin Shkumbin ndotja është në nivele shkatërruese. Për këtë arsye, specialistët ngrenë shqetësimin për pastrimin dhe mbrojtjen e tij.

“Lumi sëmurë dhe për këtë e pëson dhe vet flora dhe fauna e lumit. Peshqit dhe gjallesat e tjera. Dhe duke u ndotur toka me ujërat e zeza, shkatërrohet dhe jeta e njeriut.”- shton ai.

Në pak kilometra të rrjedhës së lumit nuk është e vështirë të dallosh grumbujt e mbeturinave buze lumit, si dhe në përrenjtë që derdhen në Shkumbin, ndërkohë shqetësues për ndotjen e mëtejshme është ngritja e impianteve djegëse ose përpunuese, si dhe zbatimi i ligjit.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×