English

“Po bombardohet mbi Gaza”, gazetari i Euronews Albania raporton nga kufiri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekipi i Euronews Albania ndodhet vetëm disa kilometra afër kufirit verior të Izraelit me Rripin e Gazës.

- Advertisement -

Gazetari Thimi Samarxhi, me ndihmën e operatorit Olti Allemta solli pamje nga një fshat vetëm disa metra larg nga Gaza, ku duken shtëllungat e tymit nga bombardimet e forcave izraelite që vijojnë.

Ai tregoi se Izraeli po përgatitet të ndërmarrë një ofensivë tokësore në kufirin me Gazën.

“Është shtuar intensiteti i sulmit të Izraelit, ka një tension të madh edhe në Ashkelon, fshat izraelit ku pak më parë është bombarduar nga ana e Hamasit”, raportoi gazetari.

Izraeli paralajmëroi banorët e Gazës këtë të premte të zhvendosen nga veriu në jug, pasi në orët në vijim pritet të nis dhe ofensiva ushtarake e këmbësorisë.

Janë 1.1 milionë banorë të cilët pritet të zhvendosen, teksa përballen me mungesën e energjisë elektrike, karburantit dhe sasi të kufizuara ushqimesh.

Banorët e Gazës janë fotografuar duke bërë paketimet dhe duke u përpjekur të lëvizin drejt zonave të sigurta.

Nga ana tjetër Hamasi u ka bërë thirrje popullatës civile që t’i injorojnë thirrjet e izraelit dhe të mos zhvendosen në jug.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?