‘Po shtypet minoriteti serb në Kosovë’, aktivistja: Çfarë shkruajnë mediat në Suedi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistja Elena Bogëjani deklaroi se mediat kryesore në Suedi, janë nën pronësinë e shtetasve serbë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Bogëjani u shpreh se në këto media, paraqitet një realitet i kundër me atë që po ndodh në veri të Kosovës.

Sipas saj, mediat kanë shkruar se Kosova po shtyn minoritetin serb në veri.

- Advertisement -

“Media, sidomos këtu në Suedi, mediat kryesore i kanë ata që kanë kombësi ose etni serbe. Narracioni nuk është në favorin tonë. Po flas për Radio Televizionin e shtetit, redaktori kryesor është serb. Unë po flas për gazetarinë dhe pronarët e mediave, me saktësi e them këtë. Nuk është gazetari që ka raportuar se çfarë ka ndodhur në veri të Kosovës, por redaksia.

Kjo është padrejtësia më e madhe që po bëhet, sepse po duket sikur ne po duam të shtypim një minoritet që është i privilegjuar. Është një ndër minoritetet më të privilegjuara në Evropë. Për atë arsye dhe KFOR-i nuk ndërhyn, nuk i largon barrikadat, sepse e dinë se kjo betejë është e humbur, nëse eskalon pak më tutje”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

TË FUNDIT

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×