Polonia pret 150 mijë refugjatë ukrainas në ditë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët thotë se më shumë se 1.2 milionë refugjatë ukrainas kanë shkuar në Poloni që nga fillimi i pushtimit rus.

Polonia ka pranuar më shumë se një milionë refugjatë ukrainas në më pak se një javë.

Përpjekjet që po bëhen nga Polonia dhe nga vendet e tjera fqinje janë kolosale dhe u vlerësuan edhe nga Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, Filippo Grandi, i cili ka konfirmuar në Suedi se më shumë se dy milionë njerëz janë larguar nga lufta në Ukrainë në dy javët e fundit.

- Advertisement -

“Unë kam punuar në këtë zonë për dekada por vështirë të kem parë ndonjëherë një fluks të tillë njerëzish. Përgjigja është pozitive. Shumica e këtyre personave janë gra dhe fëmijë, pasi burrat janë rekrutuar në ushtri. Është një grup shumë vulnerabël, sidomos në situatën ku janë të detyruar të zhvendosen në mënyrë të papritur”, tha Filippo Grandi, komisioner për refugjatët në OKB.

Polonia po mirëpret rreth 150 mijë refugjatë në ditë…ata që kanë ardhur me valën e parë, sipas Gradnit kanë disa resurse dhe shumë prej tyre kanë miq dhe familjarë në vend.

Por nëse lufta vazhdon, do të ketë valë të tjera refugjatësh që nuk do të kenë kurrëfarë resursi dhe do të mbërrijnë në vende të tejmbushur dhe në rrezik për një krizë humanitare.

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

TË FUNDIT

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×