English

Presidenti i Izraelit ftoi zyrtarisht Netanjahun të formojë qeverinë 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti izraelit Isaac Herzog ftoi sot zyrtarisht ish-kryeministrin Benjamin Netanyahu për të formuar një qeveri pas zgjedhjeve parlamentare të mbajtura në fillim të nëntorit.

- Advertisement -

Ai pret që të jetë një koalicion i krahut të djathtë në Izrael, më i djathtë se kurrë, tha AP.

Zgjedhjet e mbajtura në fillim të këtij muaji shënuan një fitore të qartë për Netanyahun dhe aleatët e tij ultra-ortodoksë dhe ultra-nacionalistë dhe i dhanë fund qeverisë jetëshkurtër, ideologjikisht të larmishme që e rrëzoi atë vitin e kaluar pas 12 vitesh radhazi në pushtet.

Megjithëse tregtia politike filloi sapo u konfirmuan rezultatet e zgjedhjeve, zhvillimet e sotme nënkuptojnë se Netanyahu tani ka deri në gjashtë javë për të përfunduar negociatat dhe për të formuar një qeveri.

Me aleatët e tij të etur për të fituar pushtetin sa më shpejt të jetë e mundur, Netanyahu ka të ngjarë të përpiqet t’i japë fund negociatave shpejt.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×