Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi?

“Fillimisht do të bëni check-in. Ne duhet të dimë se ju jeni personi i duhur në kohën e duhur. Këtu është salloni ynë i vogël i pasagjerëve. Dhe rreth 5 minuta para nisjes, atyre do t’u kërkohet të hipin në taksinë ajrore. Këtu përsëri, kemi një portë biometrike dhe më pas imbarkimi”, deklaroi Damian Kysely, kreu i Infrastrukturave për Evropën dhe Lindjen e Mesme, në Skyports, gjatë një vizite në atë që njihet si vertiporti i parë i Evropës, një terminal testimi afër Parisit.

Pas udhëtimit mund të zbrisni në një nga pesë vertiportet përreth Parisit – njëri prej tyre në qendër të qytetit, në një kontenier që lundron në Senë.

- Advertisement -

Banorët ende nuk kanë vendosur nëse do t’i pranojnë këto makineri elektrike, të cilat janë 4 herë më të pak të zhurshme se një heliKopter.

“Së pari dhe më e rëndësishmja, format e reja të lëvizshmërisë ajrore janë aviacioni me karbon të ulët. Është gjithashtu një mënyrë që bën të mundur transportimin e njerëzve, transportimin e objekteve, shërbimeve emergjente dhe mjekësore”, deklaroi Edward Arkwright, drejtor ekzekutiv i grupit ADP.

Sa i përket prodhuesve, Parisi ka zgjedhur Volocopter dhe dronët e tij me dy vende.

Kompania gjermane shpreson të marrë së shpejti dritën jeshile të Agjencisë Evropiane të Sigurisë së Aviacionit.

“Prioriteti ynë i parë sot, dhe për të cilën të gjithë po punojmë dhe i kushtojmë të gjitha burimet tona, është certifikimi i helikopterit. Pra, ne po synojmë diçka që është e realizueshme, që në të vërtetë do të ekzistojë, në vend që të bëjmë premtime që nuk do të mund t’i mbajmë kurrë”, deklaroi Jean-Christophe Drai, Comercial Lead France, Volocopter.

“A do të jetë Parisi kryeqyteti i parë në botë që do të nisë një shërbim taksi fluturues? Shumë aktorë pas projektit besojnë kështu. Ata kanë më pak se një vit përpara nises së Lojërave Olimpike për të bindur rregullatorët dhe autoritetet”, shtoi ai.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Sot të kryhet kjo punë”- Lala: Murseli e zbatoi me nxitim planin, ka diçka të madhe

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbuluar bisedat mes Naim Murselit dhe Kushtrim Kokallës, para vrasjes së Liridonës. Në “Euroneës Albania”, Lala tha se gjatë bisedës...

Vuçiç akuzohet për blerje votash, partia e presidentit me call center

Në kulmin e fushatës elektorale në Serbi ka shpërthyer një skandal për blerje votash. Një grup investigimi gazetarësh zbuloi një call center në periferi...

Situata në Kuvend ‘shkon’ në SPAK, Policia referon kallëzime për deputetët e PD

SPAK po verifikon referimet e policisë mbi situatën e tensionuar në kuvend. Policia ka referuar materiale për ndjekje penale të deputetëve të opozitës për...

TË FUNDIT

“Sot të kryhet kjo punë”- Lala: Murseli e zbatoi me nxitim planin, ka diçka të madhe

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbuluar bisedat mes Naim Murselit dhe Kushtrim Kokallës, para vrasjes së Liridonës. Në “Euroneës Albania”, Lala tha se gjatë bisedës...

Vuçiç akuzohet për blerje votash, partia e presidentit me call center

Në kulmin e fushatës elektorale në Serbi ka shpërthyer një skandal për blerje votash. Një grup investigimi gazetarësh zbuloi një call center në periferi...

Situata në Kuvend ‘shkon’ në SPAK, Policia referon kallëzime për deputetët e PD

SPAK po verifikon referimet e policisë mbi situatën e tensionuar në kuvend. Policia ka referuar materiale për ndjekje penale të deputetëve të opozitës për...

Balla në Kongresin e PS: Rënie drastike e vrasjeve, prioritet hetimi i 21 janarit

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla në fjalën e tij në Kongresin e PS bëri një përmbledhje të arritjeve policisë së shtetit që nga mbarëvajtja...

Osmani takim me Erdogan në Stamboll: Të përkushtuar të vijojmë bashkëpunimin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zhvilluar një takim në Stamboll me homologun e saj turk, Rexhep Tajip Erdogan. Lajmin e ka bërë të ditur...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×