English

Problemet me shikimin, mjeku: 1 në 8 fëmijë të moshës 7-15 vjeç kanë vështirësi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i fëmijëve që kanë probleme me shikimin po vjen në rritje nga vitit në vit. Mjekët e shkollave që po kryejnë depistimin e shikimit tek të gjithë nxënësit në shkollat 9-vjeçare , thonë se 1 në 8 fëmijë të grupmoshës 7-15  vjeç kanë vështirësi në shikim. Syri dembel është ai që po evidentohet më së shumti

- Advertisement -

Mjeku kërkon që si prindërit ashtu dhe mësuesit të jenë më vigjilent në identifikimin e fëmijëve që kanë probleme me shikimin por që ende nuk janë në dijeni.

Prej kohësh ekspertët kanë dhënë alarmin se përdorimi me kohë të gjatë i pajisjeve teknologjike po çon në dëmtim të shikimit.

Për të kapur në kohë problemet me shikimin prej vitit 2022 ka nisur aplikimi i Programit kombëtar të depistimit të shikimit në të gjitha shkollat 9-vjeçare të vendit. të dhënat paraprake të publikuara nga ministria e shëndetësisë për këtë vit shkollorë tregojnë se 55.030 fëmijë kanë kryer kontrolle dhe  7.336 fëmijë kanë rezultuar me problematika në shikim të cilët janë referuar te mjekët specialist.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?