English

Profesionet e lira me sytë në Kushtetuese, asnjë pagesë për tatim-fitimin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 30 mijë të vetëpunësuar që janë prekur nga ndryshimet ligjore për tatimin mbi të ardhurat, duket se nuk do të bëjnë asnjë pagesë deri në muajin qershor, që është dhe afati i fundit, para se të nisin kamatëvonesat dhe penalitetet.

- Advertisement -

Të vetëpunëësuarit, po bëjnë të gjithë përpjekjet për t’i treguar Gjykatës Kushtetutuese se qeveria ka gabuar, kur vendosi fashat 15 dhe 23%, e po ashtu edhe administrata tatimore, e cila ka llogaritur shumën që taksohet.

Këstet që tatimet kanë cuar në adresë të profesionistëve të lirë, për cilindo janë absurde dhe do të prishin ekuilbrin e tregut që ata kanë ngritur.

Në një takim që bëri bashkë më shumë se 50 të vetëpunësuar, ligji nxori edhe probleme të tjera që lidheshin me parapagesën dhe riskun për të mos fituar njësoj si në vitin paraardhës.

Seanca e parë e shqyrtimit të padisë së depozituar në gjykatë kushtetuese, nga Partia Demokratike kundër këtij ligji është data 21 maj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?