English

Progres-raporti për lirinë e medias, ambasadorja Hohmann: Gazetarët janë frikësuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Christiane Hohmann deklaroi se sipas progres-raportit të KE-së për Shqipërinë, shqetësim mbetet liria e medias dhe frikësimi e baltosja e gazetarëve.

- Advertisement -

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me zëvendës kryeministren Belinda Balluku, Hohmann u shpreh se pavarësia e medias vijon të pengohet nga interesat e bizneseve dhe politikës.

“Në raport thuhet se pavarësia e medias dhe cilësia e gazetarisë vazhdojnë të pengohen nga një gërshetim interesash biznesi dhe politike, dhe se keqinformimi është një shqetësim që rishfaqet. Raporti shpreh keqardhje të thellë që atmosfera e sulmeve me fjalë, e fushatave të baltosjes dhe akteve të frikësimit të gazetarëve nuk është përmirësuar; dhe do të vijojmë ta ndjekim këtë çështje nga afër.

Në raport bëhet thirrje për përpjekje më të forta për konsolidimin e të drejtave të pronësisë me anën e regjistrimit dhe digjitalizimit të të dhënave kadastrale”, theksoi ambasadorja Hohmann.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?