Propozimi francez, Kovaçevski-deputetëve: Veproni si përfaqësues të popullit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski u është drejtuar me një apel deputetëve të Parlamentit që votojnë sot propozimin francez për hapjen e negociatave.

“Pres të jeni në nivelin e detyrës dhe të mendoni si burrështetas dhe me maturi, siç u ka hije, si përfaqësues të popullit, e jo vetëm të partive politike”, theksoi kreu i qeverisë.

Kovaçevski tha se LSDM-ja po bën përpjekje që të arrihet deri te një propozim i konkluzioneve që do të ishte i pranueshëm për të gjitha palët dhe që do të hapte rrugën për pranimin e planit francez dhe do të mundësojë fillimin e bisedimeve.

- Advertisement -

Sipas tij këto konkluzione do të jenë një detyrim për qeverinë që të mos preken ato që konsiderohen vija të kuqe që kanë të bëjnë me mbrojtjen e identitetit kombëtar.

“Ne jemi maqedonas, flasim gjuhën maqedonase dhe kemi veçori specifike kulturore, tradita dhe zakone që i ruajmë dhe i respektojmë. Dhe me atë mendim dhe në atë mënyrë po bëjmë hapin e parë drejt BE-së, kështu do të hyjmë në BE, me identitetin tonë kombëtar”, u shpreh ai.

Deputetët janë njohur me 7 pikat e propozimit francez, por ende nuk kanë në dorë protokollin që do të firmoset mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë.

Kovaçevski sqaroi se Protokolli është në fakt një procesverbal i një takimi mes ministrive të punëve të jashtme, që nuk e kushtëzon kornizën e bisedimeve. Për këtë arsye, ai apeloi që të mos spekulohet për përmbajtjen dhe rëndësinë e këtij dokumenti.

Kryeministri maqedonas theksoi se ky dokument do të bazohet te reciprociteti cka do të thotë se detyrimet janë të vlefshme për të dy palët dhe askush nuk ka mandate të pranojë kërkesa të njëanshme.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj deklaroi se sipas hetimit në SHBA, kryeministri Edi Rama ka përdorur fshehurazi zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

TË FUNDIT

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj deklaroi se sipas hetimit në SHBA, kryeministri Edi Rama ka përdorur fshehurazi zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...

Zv.kryetarja e Kuvendit: Ja arsyeja pse Rama nuk ishte në seancë për interpelancë

Zëvendëskryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj deklaroi se kryeministri Edi Rama nuk u paraqit këtë të enjte në seancën plenare, në interpelancën për çështjen "McGonigal",...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×