Protesta e PD para SPAK, të pranishëm aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej orës 10:00, dhjetëra persona janë grumbulluar para godinës së Strukturës së Posaçme (SPAK), në një protestë që u thirr nga Partia Demokratike për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati raporton se deri më tani në protestë ka aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.

Ata kanë vendosur pankarta para godinës, ku kërkojnë përgjigje nga SPAK në lidhje me çështjen e teatrit, ku sipas tyre, organi i akuzës hesht prej 3 vitesh.

- Advertisement -

Pritet që kësaj proteste t’i bashkohen edhe eksponentë të Partisë Demokratike, por deri në në këto momente, para SPAK ndodhen vetëm pjesëtarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.

Disa javë më parë, Struktura e Posaçme (SPAK) konfirmoi se ka nisur hetimet për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

SPAK thekson se hetimi për këtë çështje është në fazën paraprake, por siguron se po kryen verime të gjithanshme, për të cilat nuk mund të japë detaje të mëtejshme për shkak të ruajtjes së sekretit hetimor.

Godina e Teatrit Kombëtar u shemb më 17 maj të vitit 2020 pas një rezistence të gjatë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëta, e cila kundërshtonte prishjen e ndërtesës me argumentin se përbën trashëgimi kulturore.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

TË FUNDIT

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

Shtyhet gjyqi ndaj Mediut, avokatët e viktimave kërkojnë të njohin dëshmitarët

Është shtyrë për në 3 tetor gjyqi ndaj ish ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu. Shkak u bë kërkesa e avokatit të viktimave, Dorjan Matlia...

80 raste të korruptimit të policisë, në pranga 55-vjeçari, drejtonte motorin i dehur

Policia Rrugore e Tiranës ka zbuluar një rast të ofrimit të mitdhënies për të shmangur ndëshkimin administrativ dhe përgjegjësinë ligjore. Deri më tani, janë identifikuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×