Protesta në Hungari, studentë dhe mësues kërkojnë kushte më të mira arsimimi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa mijëra studentë dhe mësues protestuan në kryeqytetin hungarez ditën e premte.

Një protestë e qetë, por me disa momente tensioni me policinë kur disa demonstrues marshuan drejt selisë së partisë në pushtet Fidesz.

Protestuesit kërkuan paga dhe kushte më të mira për arsimtarët dhe bënë thirrje për shfuqizimin e një drafti që u heq mësuesve statusin e punonjësve publikë.

- Advertisement -

“Ne duam një arsim më të mirë, kushte më të mira në shkollë dhe rroga më të mira për mësuesit tanë”, thotë një student.

“Jam këtu për arsimin në tërësi, duke filluar nga kopshtet e madje çerdhet deri tek arsimi i lartë, sepse kemi probleme elementare kudo në sistem”, shprehet një ish-mësuese.

Lëvizja në rritje studentore e Hungarisë mban protesta prej disa muajsh. Nga ana e tij, kryeministri Viktor Orban fajëson për pagat e ulëta të mësuesve ngrirjen e fondeve evropiane, që erdhi për shkak të shkeljes së sundimit të ligjit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

TË FUNDIT

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×