Provat shkencore tregojnë se vrimat e zeza janë shumë më afër Tokës se sa besohej

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vrima e zezë më e afërt me Tokën mendohej të ishte 1560 vite dritë larg, por një studim i ri sugjeron se mund të jetë “vetëm” 150 vite dritë larg.

Vrimat e zeza janë disa nga objektet më të fuqishme dhe misterioze në universin e njohur, dhe tani duket se një objekt i tillë mund të jetë shumë më afër Tokës sesa mendohej më parë. Një studim i fundit gjeti prova të mundshme të një vrime të zezë në grupin më të afërt të hapur të yjeve me Tokën, të quajtur Hyades.

Të dhënat nga misioni Gaia i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) zbuluan dy vrimat e zeza më të afërta në hapësirë ​​në vitin 2022 – Gaia BH1 dhe Gaia BH2, të cilat janë përkatësisht 1,560 dhe 3,800 vite dritë nga Toka, raporton Euronews.

- Advertisement -

Puna e re, megjithatë, e botuar në revistën “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, sugjeron se vrimat e zeza mund të jenë shumë më afër planetit tonë, në një distancë prej “vetëm” 150 vite dritë.

Shkencëtarët nga Universiteti i Padovës në Itali dhe Universiteti i Barcelonës në Spanjë përdorën simulime për të gjurmuar lëvizjen dhe evolucionin e yjeve në yjësinë e hapur Hyades, e cila është rreth 150 vite dritë larg.

Një “grumbull” ose plejadë e hapur është një koleksion i qindra ose mijëra yjeve që mbahen së bashku nga tërheqja e tyre gravitacionale dhe ndajnë disa karakteristika të tilla si mosha ose përbërja kimike. Rezultatet e simulimit u krahasuan me pozicionet dhe shpejtësitë aktuale të yjeve në Hyades, të cilat tani njihen pikërisht nga vëzhgimet e satelitit ESA Gaia.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“E kemi nën kontroll”! Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Hovenier: SHBA-ja, e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ta këshillojnë Kosovën në hartimin e statutit...

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

TË FUNDIT

“E kemi nën kontroll”! Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Hovenier: SHBA-ja, e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ta këshillojnë Kosovën në hartimin e statutit...

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

Man Utd dështon sërish, Arsenali ndëshkohet në Francë, Bayern fiton me përmbysje

Manchester United e Arsenal mund të konsiderohen dështimet e mbrëmjes, me djajtë e kuq të cilët u mposhtën me përmbysje nga Galatasaray, me Icardin...

Vendet e BE bien dakord për rregulla të reja menaxhimin e krizave të migracionit

Marrëveshja për të ashtuquajturën Rregullore të Krizës u vulos gjatë një takimi të ambasadorëve në Bruksel, të cilët kishin për detyrë të përfundonin punën...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×