English

Provokon artistja/ Pikturon Kurtin dhe Vuçiçin duke u puthur në buzë, mesazhi që jep

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Artistja Ermira Murati ka zgjedhur që të godasë politikisht përmes pikturave të saj. Ajo ka realizuar një vepër e cila ngjall provokim, ku në të shfaqen kryeministri i Kosovës Albin kurti dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç duke shkëmbyer një puthje në buzë.

- Advertisement -

Artistja, e cila në rrjete sociale njihet me emrin “Orange girl”, ngre pikëpyetje me veprën e saj duke thënë: “a do të jetë kjo puthja e miqësisë apo e tradhtisë?”

“Nga puthja pritet solemnitet dhe përnaltësim. Puthja është shprehje, por asnjëherë neutrale. Ajo merr kuptim varësisht kontekstit, ku dhe pse jepet.

Historia shënon në arkivën e saj puthje nga momente dhimbjeje e lamtumirëse. Por historia njeh edhe puthjet e vëllazërisë apo edhe tradhëtisë. A do të jetë edhe kjo njëra ndër to?

Dimensionet e pikturës: 3mx1.60m, pëlhurë”, shkruan Murati.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×