Pse të flisja për Shaqirin? Rama tregon pse nuk reagoi pas fitores së Zvicrës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ishte ndër të rrallët politikanë në Shqipëri që nuk reagoi publikisht pas fitores së Zvicrës ndaj Serbisë në Kupën e Botës, ku protagonistë ishin 2 shqiptarët Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

I pyetur nga mediat për arsyet e kësaj heshtjeje, Rama u shpreh se nuk e pa të arsyeshme që të përdorte politikisht 2 figura që luajnë për një shtet tjetër duke i fryrë ‘zjarrit të një nacionalizmi qesharak’.

“Nuk e kuptoj pse duhet të flisja se nuk jam kryeministër i Zvicrës, jam i Shqipërisë. Nëse do ndaja nga skuadra kombëtare Zvicrës dy qytetarë zviceranë që kanë kombësi shqiptare, që janë shqiptarë të cilët ne i shohim me dashuri dhe simpati të madhe për një ndeshje të veçantë, çfarë do bëja? Do i përdorja ato figura për politikë dhe në një mënyrë aspak dinjitoze, sepse është ekipi kombëtar i një shteti tjetër dhe do t’i fryja zjarrit të një nacionalizmi, më falni për shprehjen qesharak. Por nacionalizmi është gjithmonë sa qesharak aq edhe i rrezikshëm. Nuk është e nevojshme, nuk e shoh të nevojshme dhe më duket që kush e bën këtë, nuk bën gjënë e duhur”, tha Rama.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin bashkiak nuk është detyrë e KQZ

"Informimi për votimin për Këshillin Bashkiak nuk është detyrë e KQZ. Partitë politike luajnë rol kryesorë në informimin e publikut kur bëhet fjalë për...

Gerta Meta: Në zonat rurale votojnë burrat për gratë

Gerta Meta nga Shoqata për Kulturë Demokratike tha për “Barometri” në Euronews Albania se në zonat rurale burrat votojnë dhe për gratë. Sipas saj, grave...

Alarmante! Mjeku: 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani

Mjeku Erjon Dasho tha në një intervistë për Euronews Albania se 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani. “Ka një largim masiv të mjekëve dhe...

TË FUNDIT

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin bashkiak nuk është detyrë e KQZ

"Informimi për votimin për Këshillin Bashkiak nuk është detyrë e KQZ. Partitë politike luajnë rol kryesorë në informimin e publikut kur bëhet fjalë për...

Gerta Meta: Në zonat rurale votojnë burrat për gratë

Gerta Meta nga Shoqata për Kulturë Demokratike tha për “Barometri” në Euronews Albania se në zonat rurale burrat votojnë dhe për gratë. Sipas saj, grave...

Alarmante! Mjeku: 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani

Mjeku Erjon Dasho tha në një intervistë për Euronews Albania se 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani. “Ka një largim masiv të mjekëve dhe...

E dinë shqiptarët si votojnë? Celibashi: Pse sondazhet e Barometrit i shërbejnë KQZ

Kryekpmisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se sondazhet e "Barometrit" në Euronews Albania, lidhur me faktin se a dinë shqiptarët si do votojnë...

Akovati sqaron emigrantët e ligjshëm! Ja çfarë duhet të bëjnë

Avokati Naim Hasani sqaroi në një intervistë për Euronews Albania se çdo person që ka leje qëndrimi në Britani në mënyrë të ligjshme nuk...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×