English

Publikohet fotoja e 23-vjeçarit të vrarë me snajper në Vlorë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Personi që shihni në foton e mësipërme është 23-vjeçari Gëzim Sinomati, i cili u ekzekutua në një atentat mafioz në qytetin e Vlorës mbrëmjen e të dielës.

- Advertisement -

Ekzekutimi me një plumb në kokë i tij riktheu dhe njëherë hijet e hakmarrjes mes bandave në qytetin bregdetar.

22 vjecari kishte dalë për të pirë cigare në ballkonin e banesës në katin e tretë të një pallati pranë Poliklinikës kur u qëllua nga distanca vetëm një herë.

Goditja rezultoi vdekjeprurëse për të riun. Gëzim Sinomataj, është djali i Sokol Sinomatajt, ish-anëtar i bandës së Gaxhait në vitin 1997 në Vlorë, i njohur ndryshe me pseudonimin “Buzëderri”.

Ai kishte vetëm pak ditë që ishte kthyer në Vlorë nga Belgjika ku qëndron prej vitesh.

Ekzekutori, besohet se përdori një armë snajper.

Ngjarja ndodhi në orën 22:00 të mbrëmjes kur qyteti bregdetar nuk kishte energji elektrike.

Në kushtet e errësirës, ekzekutori i 22 vjecarit që dyshohet se është ndihmuar edhe nga të paktën dy persona të tjerë e kanë pasur të lehtë të largohen pa tërhequr shumë vëmendje.

Më shumë se një orë nga vrasja e Gëzim Sinomatajt, policia e Vlorës njoftoi se gjeti të djegur në lagjen “24 Maji” një makinë TIP BMV që besohet se u përdor për krimin.

Kjo skemë është përdorur thuajse pas të gjitha ngjarjeve të rënda kriminale vitet e fundit, pasi flakët shkatërrojnë gjurmët.

Duke përfituar nga errësira në zonën periferike, autorët kanë humbur gjurmët!

Forcat RENEA, Forca Kombëtare të Sigurisë dhe Delta forcë shkuan në ndihmë të policisë së Vlorës për kontrolle e posblloqe në kërkim të vrasësve.

Ekspertët e kriminalistikës mblodhën prova në vendngjarje, ndërsa për ekspertizë pritet të dërgohet edhe makina e djegur.

Rreth 15 persona, kryesisht anëtarë dhe të njohur të familjes Sinomataj mësohet se janë marrë në pyetje në funksion të hetimit.

Përplasja mes grupimeve kriminale është një ndër pistat kryesore, ndërsa nuk përjashtohet se objektiv i sulmit mund të ketë qenë xhaxhai i 22-vjecarit, Bernard Sinomati. Këtij të fundit i bënë atentat me tritol me 3 janar të vitit 2022.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×