English

“Pushteti kërkon kontrollin e medias”-pr.ligji kundërshtohet nga gazetarët në Kosovë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Parlamentar për Administratën Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal ka proceduar për në Kuvend projektligjin e ri për Komisionin e Pavarur për Media, i cili po kundërshtohet nga organizatat e gazetareve, por edhe nga opozita.

- Advertisement -

Ligji para komisionit u paraqit nga zv.kryeministri Besnik Bislimi, i cili tha se është në përputhje me direktivat e BE-së.

Por, ligji po kundërshtohet nga opozita. Sipas tyre me ketë ligj synohet të cenohet liria e mediave.

Kundër ligjit është e he Asociacioni i Gazetareve te Kosovës, pasi vërejtjet qe i kane pas edhe gjatë hartimit të tij nuk janë marrë parasysh. Drejtuesit e AGK tregojnë edhe problemet kryesore që ka ligji.

Rexha tha se do vazhdojnë ta ngrenë zërin kundër këtij ligji ne forma te ndryshme, duke alarmuar edhe institucionet ndërkombëtare. Një hap mund te jete edhe dërgimi i tij në komisionin e Venecias, çka u përmend edhe nga opozita në mbledhjen e komisionit.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?