Putin: Bisedimet me Ukrainën kanë marrë fund

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka deklaruar të martën se bisedimet për paqen me Ukrainën kanë marrë fund.

Putin tha se kjo situatë është krijuar pas akuzave të Kievit për krime lufte, shkruan BBC.

Gjatë një dalje të pazakonte publike, presidenti rus i cilësoi trupat e civilëve të gjetur në Bucca si sajesë.

- Advertisement -

Këtë pretendim ai e krahasoi me aludimet për përdorimin e armëve kimike nga qeveria e Asadit në Siri.

Nga ana tjetër Putin u zotua se “nuk do të ndalojë operacionin ushtarak” në Ukrainë deri sa Moska të arrijë qëllimin.

Putini bërë këtë deklaratë – që është komenti i parë për akuzat për mizori në Ukrainë – gjatë një konference për mediat bashkë me presidentin e Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko.

Pavarësish pretendimeve të Putinit, CNN ka dokumentuar me pamje varret masive në periferi të Kievit dhe të paktën 20 trupa janë parë në një rrugë të vetme.

Këshilltari i presidentit të Ukrainës, Mykhailo Podolyak i ka thënë ‘Reuters’ se edhe pse negociatat janë “ekstremisht të vështira’ ato do të vazhdojnë.

Podolyak ka deklaruar se Rusia po përpiqet që të ushtrojë presion para mbajtjes së bisedimeve.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

TË FUNDIT

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×