Qeveria: Bizneset të punësojnë personat me aftësi të kufizuara

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për çdo 25 punonjës, bizneset duhet të kenë të punësuar një person me aftësi të kufizuara, ose të paguajnë çdo muaj një rrogë minimale nëse nuk e plotësojnë këtë kriter.

Ky është ndryshimi i propozuar nga Qeveria në ligjin e 2019-s për nxitjen e punësimit.

Në dokumentacionet shoqëruese dhe relacion thuhet se nga ky parashikim do të punësohen gati 9 mijë persona me aftësi të kufizuara. Nëse zgjidhet varianti i dytë, ai i pagesës së rrogës minimale çdo muaj kostoja për bizneset do të jetë 230 milionë lek në vit.

- Advertisement -

Në të njëjtin ligj shtohet edhe pika e garancisë rinore të punësimit. Nga kjo garanci mund të përfitojnë mbështetje për kurse profesionale dhe aftësim në punë, 18 mijë të rinj nën 29 vjeç që nuk janë as në shkollë dhe as të punësuar.

Kostot e garancisë rinore do të varen nga forma e mbështetjes dhe iniciativat financiare për nxitjen e punësimit, që propozimi ja ngarkon Qeverisë që t’i hartojë me VKM.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Primaret, dalin fituesit në Shijak, Kolonjë e Pogradec

Në Shijak është mbyllur numërimi i votave të primareve. Kandidati fitues nga primaret është Rezeart Tusha me 333 vota, ndërsa Astrit Hoxha në vend të...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

TË FUNDIT

Primaret, dalin fituesit në Shijak, Kolonjë e Pogradec

Në Shijak është mbyllur numërimi i votave të primareve. Kandidati fitues nga primaret është Rezeart Tusha me 333 vota, ndërsa Astrit Hoxha në vend të...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×