Qytetarët e Tiranës e shohin Erion Veliajn si një lider të fortë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thuajse gjysma e qytetarëve të Tiranës (44,3%) mendojnë se kryebashkiaku Erion Veliaj është një lider i fortë. Po aq kryeqytetas (42,3%) mendojnë se Veliaj është politikan i ditur.

Më pak se një në pesë (17,5%) qytetarë në Tiranë besojnë se Veliaj është i ndershëm. Thuajse aq janë edhe tiranasit që mendojnë se kryetari i bashkisë së tyre përkujdeset për njerëz si ta (18,3%) apo që i kthen fjalët në vepra (22,1%).

- Advertisement -

Mes atyre që kanë drejtuar bashkinë e Tiranës në 20 vitet e fundit, qytetarët preferojnë më shumë kryeministrin Rama (30,8%) e më pas kryebashkiakun aktual Erion Veliaj (25,3%). Vetëm 5% e qytetarëve të Tiranës mendojnë se kryebashkiaku më i mirë në dy dekadat e fundit ka qenë Lulzim Basha.

Dy në pesë qytetarë të Tiranës (40,5%) do donin ta shihnin përsëri kandidat të partisë Socialiste për bashkinë, kryebashkiakun Erion Veliaj.

Mes atyre që në zgjedhjet e vitit 2021 votuan Partinë Socialiste, Veliaj merr mbështetje dërrmuese për të rikandiduar për bashkinë Tiranë pas një viti.

Gjetjet janë të Barometrit në Euronews Albania, kryer nga MRB dhe DataCentrum në datat 15-25 Mars në nivel lokal të bashkisë Tiranë, me 1000 intervista ballë për ballë në familje.

 

LEXONI GJITHASHTU:


1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

TË FUNDIT

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×