Qytetarët grekë ankohen për naftën dhe gazin, qeveria premton mbështetje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarët grekë denoncuan të enjten rritjen e çmimeve të energjisë, me konfliktin në Ukrainë që po i ngre ato gjithnjë e më shumë.

Të dhënat e fundit tregojnë se çmimet e benzinës në karburantet e Greqisë u rritën mbi 2 euro për litër për karburantet pa plumb.

“Çmimet e karburanteve mua më duken të larta dhe kjo situatë po na pengon të gjithëve”, tha një qytetar.

- Advertisement -

“Klientët janë larguar. Ata po i kufizojnë lëvizjet dhe nuk i marrin më automjetet, por zgjedhin autobusin dhe metronë”, u shpreh një tjetër.

Organizata Greke për Konsumatorët, INKA, deklaroi se pushtimi në Ukrainë po ngre edhe çmimet e ushqimeve, të cilat nëse llogariten që prej shtatorit janë rritur me 40 për qind.

“Ne sapo hapëm një dyqan të ri dhe rritja e elektricitetit, që më parë ishte 1 mijë euro, tani është 2.500. Është shumë për një biznes”, u shpreh një qytetar.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis deklaroi të mërkurën se Greqia do të shpenzojë 1.1 miliardë euro të tjera për të lehtësuar pozitën e konsumatorëve që vuajnë nga rritja e kostos së energjisë, përmes një pakete të re që do të përfshijë subvencione, një zbritje mujore të karburanteve dhe ndihma të vogla financiare për grupet e cenueshme dhe taksistët.

Këto masa pritet të ndihmojnë bizneset dhe konsumatorët shtëpiakë me 30 mijë euro të ardhura në vit.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×