Srebrenica e re, viktimat e agresionit rus në rrugët e qytetit Bucha

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bucha ishte një pikturë e zonave të përgjumura në veri-perëndim të kryeqytetit ukrainas, derisa ndodhi pushtimi rus.

Një muaj beteja të ashpra në këtë qytet, por edhe në Irpin, parandaluan që trupat ruse të hynin në Kiev, që ndodhet 25 km larg. Tani, ushtria ukrainase ka rimarrë nën kontroll qytetin.

Shumë trupa civilësh u gjetën të shtrirë në rrugë teksa trupat vendase patrullonin rrugët. Kuformat ndodheshin në distancë të afërt nga zona e banuar në veri-perëndim të qytetit. Njëri prej tyre i kishte duart të lidhura.

- Advertisement -

Ndërkohë, presidenti Zelenski deklaroi se lufta ka hyrë në një fazë kritike teksa ushtria ruse duket se po tërhiqet në disa fronte dhe kundërsulmet e trupave ukrainase çuan në çlirimin e disa rajoneve.

“Arkitektura e sigurisë globale dështoi. Paqja për ne nuk do të jetë pasojë e ndonjë vendimi të marrë nga armiku në Moskë. Nuk duhet të bazohemi tek shpresat boshe se ata do të largohen nga toka jonë. Ne duhet të luftojmë për paqen. Mund ta sigurojmë atë në betejë dhe njëkohësisht në negociata”, tha Zelenski.

Të paktën 13 autoblinda ruse përreth fshatit Dimitrivka, 5 kilometra në jug-perëndim të Irpinit, janë shkatërruar dhe braktisur.

Ndërkohë, një seri shpërthimesh tronditën qytetin Enerhodar, në afërsi të impiantit bërthamor në Zaporizhia.

Si qyteti dhe impianti, që gjeneron një të pestën e elektricitetit në Ukrainë dhe është ndër më të mëdhenjtë në Evropë, kanë qenë nën kontrollin e rusëve që prej 4 marsit, sipas agjencisë së lajmeve “Interfax”.

Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov publikoi të shtunën pamje të vullnetarëve që shkonin në Ukrainë, si dhe të një njësie që sipas tij vepron në Mariupol.

Në një video të dytë, Kadyrov i cilësoi njerëzit e tij si luftëtarë të guximshëm, teksa ata sulmonin një fabrikë në qytetin e rrafshuar nga lufta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nisin Lojërat Aziatike në Kinë, në ceremoni dhe Bashar al-Assad

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka hapur të shtunën Lojërat Aziatike, të 19-at me radhë, në një ceremoni shumëngjyrëshe në Hangzhou. Lojërat do të zgjasin...

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

TË FUNDIT

Nisin Lojërat Aziatike në Kinë, në ceremoni dhe Bashar al-Assad

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka hapur të shtunën Lojërat Aziatike, të 19-at me radhë, në një ceremoni shumëngjyrëshe në Hangzhou. Lojërat do të zgjasin...

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×