RAJONI

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

VIDEO| Stuhi në Mal të Zi, era e fortë rrezikon të përmbysë anijen turistike

Anija turistike Amadea, i cili është në pronësi të një kompanie gjermane, tërhoqi vëmendjen e vendasve kur për pak u përmbys mëngjesin e sotëm...

Festa unike e tifozëve nga Shkupi, dhurojnë gjak për 28 Nëntor

Grupi i tifozëve “Shvercerat” nga Shkupi kanë festuar 28 Nëntorin në mënyrë unike. Në stadium, por jo duke tifozuar. Duke dhënë gjak. Të organizuar së bashku...

Kurti: Sot nuk është dita që të flasim për dallimet politike, jemi bashkë

Kreu i qeverisë së Kosovës Albin Kurti ka uruar sërish shqiptarët nga Vlora aty ku ishte i pranishëm ditën e sotme në kuadër të...

Hapja e kufijve ajror për Lavrov, bojkotohet takimi i Shkupit

Ministrat e Jashtëm të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë njoftuan në një deklaratë të përbashkët se vendet e tyre nuk do të marrin pjesë në...

TË TJERA

Numër rekord incidentesh antisemitike në Gjermani pas nisjes së luftës Izrael-Hamas

Plot 994 incidente antisemitike u raportuan në Gjermani në muajin e parë të luftës midis Izraelit dhe Hamasit, grupit radikal palestinez të shpallur organizatë...

Shaip Kamberi: Nëse valëvit flamurin shqiptar në Preshevë, përballesh me pasoja

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka uruar 111 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Përmes një reagimi në Facebook, Kamberi është shprehur se...

Prishtina feston e veshur kuq e zi, shpaloset flamuri gjigand

Atmosfera e festës së Pavarësisë, ndihet edhe në Prishtinë. Një flamur gjigand me shqiponjën dykrenare është shpalosur në sheshin e Prishtinës duke mbuluar thuajse...

Stabiliteti në Ballkan, Stoltenberg: NATO do të bëjë atë që duhet për ta siguruar

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka shprehur shqetësimin për rritjen e tensioneve në rajonin e Ballkanit Perëndimor, teksa ka premtuar se aleanca...

Pas komunës së Preshevës, flamuri shqiptar ngrihet dhe në Bujanoc

Pas Komunës së Preshevës, flamuri kuqezi është ngritur dhe në Komunën e Bujanocit me rastin e Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë. Kryetari i Këshillit Kombëtar...

“28 Nëntori na kujton çmimin e lartë të lirisë”, Vjosa Osmani homazhe Adem Jasharit

28 Nëntori, Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, është gjithashtu edhe dita e lindjes së komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Adem Jasharit, ndaj...

Parashuta me flamurin kuq e zi ulet në Prekaz, pamjet nga festimet në Kosovë

Dy parashuta me flamujt e Shqipërisë dhe të Kosovës, kanë fluturuar mbi Prekaz ndërsa kanë nisur festime për ditën e Pavarësisë. E ndërsa Shqipëria feston...

Britania merr nën kontroll kufirin e Kosovës, shtohet vigjilenca

Trupat ushtarake britanike po patrullojnë me vigjilencë të shtuar në kufirin Kosovë-Serbi për të parandaluar futjen e armëve ilegale në Kosovë. Kështu raportoi të...

VIDEO/ Tensione në Kuvendin e Malit të Zi, shmanget përplasja fizike e Abazoviç

Një incident ka ndodhur në Kuvendin e Malit të zi, ku ish-kryeministri shqiptar Dritan Abazoviç dhe deputeti Nikolla Zirojeviç janë përfshirë në një konflikt...

Osmani “shfaqet” krah Rita Orës: Suksesi i këngëtares ktheu sytë e botës nga Kosova

Presidentja Vjosa Osmani, është shprehur se sukseset e këngëtares Rita Ora kthyen vëmendjen e botës nga Kosova. Komentet Osmani i bëri përmes një reagimi në...

O’Brien paralajmëron Serbinë: Trazirat në Kosovë nënkuptojnë përballje me NATO-n

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien, i ka paralajmëruar të hënën Kosovën dhe Serbinë se shkaktimi i trazirave në...

Bullgaria hap hapësirën ajrore për vizitën e Sergei Lavrov në RMV

Bullgaria ka hapur hapësirën e saj ajrore për vizitën e ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov në takimin e OSBE-së në Maqedoninë e Veriut. Duke...

Nuk njeh Kosovën, Lajçak lëvdata Rumanisë: Bravo për angazhimin në Ballkan!

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak tha se ka pasur “një diskutim të rëndësishëm dhe të dobishëm rreth gjendjes së...

Festa e Pavarësisë, Presheva ngre flamurin shqiptar

Flamuri shqiptar kuq e zi, simbol i festave të nëntorit në Shqipëri po shihet kudo në qytetet apo trevat ku jetojnë shqiptarë. Edhe më domethënës...

Vrasja e ish-luftëtarit të UÇK, vajza: Shkuam të shihnim babain që flinte, por…

Ish-ushtari i UÇK-së, Veli Sadiku, me origjinë nga Mitrovica e Jugut, ka humbur jetë në mënyrë tragjike teksa ndodhej në banesën e tij në...

Festa e 28 Nëntorit, Kurti konfirmon pjesëmarrjen në ceremoninë në Vlorë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të qëndrojë sot dhe nesër në Shqipëri për nder të 111 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Kurti para gazetarëve...

Dhuna në familje, rreth 2 mijë raste të raportuara gjatë këtij viti në Kosovë

Që nga janari e deri këtë muaj, në Kosovë janë raportuar rreth 2.000 raste të dhunës në familje. Sipas ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu,...

Stoltenberg thirrje Kosovës dhe Serbisë: Të mos nxitet tensioni, palët të përmbahen

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka apeluar sërish që Kosova dhe Serbia të mos ndërmarrin veprime që mund të çojnë në përshkallëzimin...

Blinken vizitë në Bruksel, do diskutohet edhe për Ballkanin Perëndimor

Antony Blinken, Sekretari Amerikan i Shtetit nga dita e sotme e deri më 29 nëntor do të qëndrojë në Bruksel, ku do të marrë...

Ministri grek i Shtetit: Çështja Beleri nuk është vetëm dy palëshe, por evropiane

Ministri i Shtetit në Greqi, Savros Papastavrou, deklaroi këtë të hënë se ndalimi i vazhdueshëm për të bërë betimin nga pala shqiptare i Fredi...

“Isha në rrezik”- Gruaja rrëfen dramën: Si më përdhunoi profesori i Universitetit

Një 19-vjeçare në Greqi ka denoncuar një rast të rëndë të abuzimit seksual nga profesori i saj. Sipas mediave të huaja, dëshmia e Dora Kotsis...

I zhdukur prej disa ditësh, gjendet i varur në pemë 29-vjeçari shqiptar në Greqi

Një 29-vjeçar shqiptar është gjetur i vdekur në Greqi, ku trupi i tij u gjet i varur në një lartësi prej 3-4 metrash, me...

Rita Ora dhe Taika Waititi në takim me Kurtin: Bisedë e këndshme dhe produktive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ndarë në platformën X dikur të njohur si Twitter pamje nga momenti ku ai është takuar me këngëtaren...

Fundoset anija në Greqi, 1 viktimë dhe 12 të zhdukur

Një anije mallrash u fundos në Egjeun lindor për shkak të motit të keq duke shkaktuar viktima dhe të zhdukur. Autoritetet bënë me dije se...

TË FUNDIT

Lidershipi i Ismail Qemal Vlora, Evarist Beqiri sjell të pathënat e botimit të dytë

Në qendrën për Hapje dhe Dialog autori dhe studiuesi i lidershipit të Ismail Qemalit, Evarist Beqiri, promovoi botimin e dytë kushtuar themeluesit shqiptar. Në një intervistë...

Historiania: Europa është treguar mosmirënjohëse ndaj shqiptarëve

Historiania Nevila Nika tha në emisionin Now në Euronews Albania se ky 111 vjetor i Pavarësisë nuk i gjen shqiptarët të bashkuar, që ishte...

Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen

Astrit Sula, drejtori i projektit “Gjurmë iliriane” në Angli tha në një intervistë për Euronews Albania se vullnetarisht ata po mësojnë gjuhën shqipe të...

Feja në vendin e punës, gjykata e BE-së: E drejtë e kujtdo të ndalojë veshjet fetare

Çdo administratë publike në Bashkimin Evropian mund të ndalojë punonjësit të veshin simbole fetare në vendin e punës. Vendimi erdhi nga Gjykata e Drejtësisë e...

Hamasi liron edhe 12 pengje të tjera, thotë Izraeli

Edhe 12 pengje të tjera të mbajtura në Rripin e Gazës, 10 izraelite dhe dy tajlandezë, janë liruar nga Hamasi - grupi radikal palestinez...

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

MË TË SHIKUARAT

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

FOTO| Mjeti me të cilin lëvizën autorët e grabitjes në Kamëz

Një argjendari është grabitur nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Euronews Albania ka siguruar fotot e automjetit me të cilin kanë...

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...

Katër të vrarë nga sulmet ruse në ndërtesat e banimit në Ukrainë, thotë Kievi

Rusia i ka sulmuar një ndërtesë banimi dhe disa shtëpi private në Ukrainë të martën, duke i vrarë katër njerëz dhe plagosur pesë të...

1304 metra kuq e zi me origam, flet artistja që krijoi flamurin më të madh në botë

Artistja nga Kosova, Arbnora Fejza, emri i të cilës është shkruar tre herë në librin e rekordeve botërore Guinnes ne kuadrin e festes se...

Erdogan: Izraeli duhet të gjykohet për “krime lufte” në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka thënë të martën sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, se Izraeli duhet të...

KOSOVA

“O Zot faleminderit” – Rita Ora vjen në Kosovë dhe prek tokën

Rita Ora ka ardhur në Kosovë. Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama doli për ta pritur këngëtaren shqiptare në aeroportin “Adem Jashari”. Sapo zbriti, Rita Ora...

“Të veprohet tani”, Kurti: Pse nuk po sanksionohet ende Serbia për Banjskën?

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë ditës së sotme ka folur për sulmin terrorist të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit, ku ka bërë...

Gjenden mbetje mortore në Prekaz, dyshohet se i përkasin të zhdukurve të luftës

Policia e Kosovës bëri të ditur se në Prekazin e Poshtëm të Skenderajt, hetuesit policorë në koordinim me Komisionin Qeveritar për Persona të Zhdukur...

Deputeti i VV: Ka ikur koha kur Serbia organizonte në Kosovë zgjedhje pa pyetur

Deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, është shprehur se në Kosovë ka përfunduar koha kur Serbia organizonte zgjedhje e referendum pa e pyetur Prishtinën. Komentet...

“Haga” u ndërpret të gjitha komunikimet Thaçit, Veselit dhe Selimit

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka kërkuar sot që të akuzuarve, Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi t’u pezullohen vizitat dhe të gjitha...

Qeveria e Kosovës reagon për Euronews: Ja pse mungoi Kurti në Samitin e Diasporës

Samiti i tretë Diasporës ka mbledhur në Tiranë në Pallatin e Kongreseve, përfaqësues dhe figura të njohura të komunitetit arbëresh, studiues, historianë. Të pranishëm në...

MAQEDONIA E VERIUT

RMV heq ndalimin për avionët rusë, në Shkup pritet mbërritja e Sergei Lavrov

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dhënë miratimin që të heqë ndalimin e fluturimit të avionëve rusë. Ky vendim lejon delegacionin rus, përfshirë kreun...

Tifozët anglezë pushtojnë Shkupin, mijëra mbështetës të “tre luanëve” nëpër rrugë

Shkupi sot mirëpret kombëtaren e futbollit të Anglisë, një prej skuadrave më me famë dhe më të forta në futbollin botëror. Edhe pse ndeshja...

Vendosja e kryqit në Tetovë, gazetarja: Shenjëzim i territorit në trevat shqipfolëse

Një kryq i vendosur në zonën e “Kodrës së Diellit” pranë qytetit të Tetovës, ka nxitur debate të ashpra në Maqedoninë e Veriut. Korrespondentja e...

Harta e “Shqipërisë së madhe”, debate në RMV pas fotove të publikuara nga Ali Ahmeti

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, pak ditë më parë ka vizituar kompleksin memorial në fshatin Sopot në përkujtim të masakrës së vitit 1944 ndaj...

Osmani: Lavrov ka kërkuar të marrë pjesë në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov, ka kërkuar që të marrë pjesë ne Këshillin Ministror të Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në...

Kryengritje në burgun e Idrizovës, plagosen dhjetë policë dhe disa të burgosur

Të paktën dhjetë pjestarë të policisë dhe disa të burgosur janë lënduar gjatë një përplasje fizike në burgun e Idrizovës, në Shkup, njoftoi më...

MË SHUMË NGA RAJONI

Mural për Jasir Asanin në Shkup, ja ç’është pikturuar në fshatin e tij të origjinës

Ethet e kualifikimit të Kombëtares së Shqipërisë në Europian po ndjehen ende në Maqedoninë e Veriut, vendi nga vijnë tre prej futbollistëve më kryesorë...

E shpallur “non-grata”, politikania serbe provokon: Ndan foton nga Kosova

Një politikane serbe ka hyrë në territorin e Kosovës në mënyrë ilegale dhe pse është shpallur prej vitesh person “non grata” nga qeveria e...

Stuhia e acartë drejt Ballkanit, bien ndjeshëm temperaturat

I ftohti arktik do të mbërthejë një pjesë e Europës Lindore dhe Qendrore. Parashikimet flasin për një stuhi të acarë, me temperatura të ulëta...

Kryeministri i Sllovakisë: Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës është konflikt i ngrirë

Kryeministri i ri i Sllovakisë, Robert Fico, tha se lufta midis Rusisë dhe Ukrainës është një konflikt i ngrirë që nuk mund të zgjidhet...