English

‘Raketat në Kiev u lëshuan nga Moska’, Putin: Kundërpërgjigje ndaj sulmit terrorist

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vladimir Putin ka hequr të gjitha dyshimet nëse bombardimet në qytetet ukrainase kishin për autor Moskën.

- Advertisement -

E në fakt, kjo ishte kundërpërgjigja ruse ndaj sulmit në urën e Kerçit, e cila ndodhi dy ditë më parë, një veprim që është cilësuar nga Putin  si akt terrorist.

Këtë të hënë pas takimit me Këshillin e Sigurimit, shefi i kremlinit bëri një deklaratë.

“Regjimi i Kievit, me veprimet e tij, në fakt e ka vënë veten në të njëjtin nivel me formacionet terroriste ndërkombëtare, me grupet më të urryera. Lënia e krimeve të këtij lloji pa përgjigje është thjesht e pamundur.

Sot në mëngjes, me udhëzimin  e Ministrisë së Mbrojtjes dhe sipas planit të Shtabit të Përgjithshëm të Rusisë, u krye një goditje masive me armë precize: objekte me rreze të gjatë ajrore, detare dhe tokësore për energjinë, komandën ushtarake dhe komunikimet e Ukrainës. Nëse sulmet terroriste vazhdojnë në territorin tonë, përgjigjet nga Rusia do të jenë të ashpra”, theksoi ai.

Putin shtoi se shkalla e përgjigjes do të korrespondojë me nivelin e kërcënimeve të paraqitura nga Federata Ruse. Ura e Kerçit ka një vlerë të lartë simbolike dhe strategjike për Moskën, pasi lidh gadishullin ukrainas të aneksuar të Krimesë me Rusinë kontinentale.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?