Rama nga Japonia: Presim të hiqni vizat për shqiptarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në ditën e dytë të vizitës në Japoni kryeministri Edi Rama është takuar me homologun e tij, Fumio Kishida.

Pas takimit, kryeministrat ranë dakord për forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, veçanërisht në fushën ekonomike.

“Ne bëmë një vlerësim të situatës të marrëdhënieve midis dy vendeve duke përfshirë edhe importin e tonit nga Shqipëria në Japoni, gjithashtu edhe ngritjen e Dhomës së Tregtisë Shqipëri-Japoni. Jemi shpresëplotë që me vizitën e kryeministrit Rama këtë herë do të kemi një nxitje të eksporteve nga Shqipëria si dhe investimeve nga Japonia,” – tha kryeministri japonez.

- Advertisement -

Në krah të homologut të tij, Rama kishte një kërkesë për qeverinë në Tokio.

“Duke shpresuar se së shpejti qeveria japoneze do të bëjë të mundur që shqiptarët të  udhëtojnë pa viza në Japoni ashtu siç japonezët mund ta bëjnë tashmë drejt Shqipërisë, ne presim me padurim që ky bashkëpunim të forcohet,” – u shpreh Rama.

Japonia mbështet integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian dhe për këtë do të delegojë një ambasadorë në rajon.

“Përmes nismës për bashkëpunimin me Ballkanin Perëndimor, Japonia synon të forcojë mbështetjen tonë për reformat e nga vendeve të Ballkanit Perëndimor në përpjekjen e tyre për t’u bashkuar, për t’u anëtarësuar në BE dhe do të vendosë një ambasador përgjegjës për Ballkanin Perëndimor,” – deklaroi Kishida.

“Është lajm i shkëlqyer të dëgjosh se qeveria juaj angazhohet të emërojë një  ambasador përgjegjës për Ballkanin Perëndimor. është e një rëndësie thelbësore që Japonia të jetë më e pranishme në rajonin tonë,” – u shpreh Rama.

Tokio, kryeministri Rama mori pjesë në seminarin e organizuar nga dhoma e tregtisë dhe industrisë ku është prezantuar vizioni Shqipëria 2030 si dhe sektorët me interes për rritjen e volumit tregtar dhe investimet japoneze në Shqipëri.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

TË FUNDIT

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

Drejt zbardhjes vrasja e Tupac Shakur, arrestohet një nga autorët e dyshuar

Mëngjesin e së premtes është arrestuar Davis “Keffe D” Duane, një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të sulmit fatal që çoi në vrasjen e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×