Rama: Sipërmarrja duke shtrënguar dorën për pagat po rrezikon burimet njerëzore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Rama deklaroi këtë të hënë se sipërmarrja private duke shtrënguar dorën për pagat po sjellë humbjen e kapitalit njerëzor.

Duke prezantuar strategjinë e zhvillimit të Tiranës, Rama tha se sipërmarrja private nuk mund të vazhdojë t’i paguajë të punësuarit më pak se produktiviteti i tyre, apo t’ua kalojë një pjesë të pagës në dorë e një pjesë në bankë.

“Sipërmarrja private duke shtrënguar dorën dhe duke lënë të fundit ato që duhet të jenë të parat. Pagat, i ka hapur vetes një gropë që nëse nuk nxitojmë sot do bëhet e pambyllshme. Një gropë e cila vjen si rezultat i humbjes së kapitalit njerëzor.

- Advertisement -

Sipërmarrja nuk mund të vazhdojë të nën paguajë të punësuarit në raport me atë që është produktiviteti i vetë. Sipërmarrja private duhet të bëjë gjithçka për punonjësit e tyre.

Ajo që ka filluar të ndihet sot është vetëm alarmi i fundit; humbja e burimeve njerëzore. Ajo që deri dje ishte një problem, sot rrezikon të kthehet në sëmundje të pashërueshme. Problemi që kishte vende pune dhe por s’kishte profesionist, sot rrezikon të kthehet që s’ka punëtorë”, tha kryeministri Edi Rama.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

TË FUNDIT

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×