English

Raporti i KLSH: 4100 prindër në vit shmangën detyrimet për fëmijët pas divorcit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thuajse gjysma e të divorcuarve nuk i paguajnë detyrimet financiare që kanë për fëmijët e tyre.

- Advertisement -

Një raport i Kontrollit të Lartë të Shtetit zbulon se nga 9 500 vendime të gjykatave në vend, 4 100 janë për mospagim të këtyre detyrimeve.

Sociologia Entela Binjaku tha për Euronews se ky është një fenomen që po njeh rritje.

Mosshlyerja e pagesave të pensionit ushqimor për fëmijët, pasohet nga një sër problematikash.

Sipas Kontrollit të Lartë të Shtetit, shkak i mos shlyerjes së këtyre detyrimeve janë pamundësitë paguese dhe emigracioni.

Raporti thotë se gjatë një viti afro 57 mijë çështje duhet të ekzekutohen nga zyrat përmbarimore, përfshirë pensionet ushqimore dhe takimet me fëmijët, të cilat janë në ekzekutim të vazhdueshëm.

Pothuajse çdo vit ne gjykatë regjistrohen dy mije ratse te reja me kërkesë për zgjidhje martese. Viti 2021 mban edhe numrin rekord për kërkesat për zgjidhje martese me afro 11 mijë të tilla.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?